Politike

Integrimi i Shqipërisë në BE, drejtorja e KE për Ballkanin: Po punojnë detajet e fundit të dokumenteve

Calavera shprehet se po punohet për detajet e fundit të dokumenteve që përcaktojnë kornizën nëtë cilën do zhvillohen negociatat.
Featured image of article: Integrimi i Shqipërisë në BE, drejtorja e KE për Ballkanin: Po punojnë detajet e fundit të dokumenteve Genoveva Ruiz Calavera

TIRANË- Drejtorja në Komisionin Evropian për Ballkanin, e cila është dhe shefe e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit të Reformës në Drejtësi, Genoveva Ruiz Kalavera, ka reaguar sot në lidhje me negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian.

Në një  reagim në mediat sociale, Calavera shprehet se po punohet për detajet e fundit të dokumenteve që përcaktojnë kornizën nëtë cilën do zhvillohen negociatat.

Po, ne jemi duke punuar në detajet e fundit të këtyre dokumenteve të rëndësishme që përcaktojnë kornizën në të cilën do të zhvillohen negociatat për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE”, shkruan drejtorja e KE.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë nisur negociatat me Bashkimin Evropian, pas vendimit të Këshillit Evropian pak muaj më parë. RMV është para Shqipërisë, pasi nuk ka më kushte për të plotësuar para takimit që do mbahet në 8 qershor, ndërsa vendi ynë ka si kusht kryesor përfundimin e Reformës Zgjedhore. 

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment