Aktualitet

Prishet shkolla në Roskovec/ 350 nxënës pa mësim. Bashkia ndryshoi projektin

Një shkollë jo-publike në Roskovec, e cila ka 350 nxënës është drejt shëmbjes. Bashkia ka tehksuar nuk ka asnjë godinë arsimore publike dhe jopublike që shembet nga ky aksion por pamjet e sigurara nga Dosja.al tregojnë të kundërtën.
Përditësuar:

Fier– Edhe pse ka vetëm pak muaj që të përfundojë procesi mësimor për këtë vit qeveria ka dërguar fadromat për të prishur shkollën jo-publike “Goja e Artë”, e cila ka 350 nxënës.  Kjo shkollë private përfshin ciklin që nga parashkollorë deri në gjimnaz por pas prishjes së kësaj godine  nuk dihet se ku do të kryejnë procesin mësimor nxënësi.

Duke filluar që nga dita e hënë nxënësit nuk kanë ku të kryejnë procesin mësimor pasi godina e kësaj shkolle është rënimit.

Dosja.al ka siguruar pamje nga shkolla e cila është drejt prishjes. Në videot e mëposhtme shihen qartë që oborri i saj është i shkatërruar plotësisht. Inerte, masive dheu, mure  të shembura, banga jashtë ambienteve të shkollës, këto janë ato që shihen në videot e mëposhmte. 

Pronari shkollës është shprehur nuk është lajmëruar nga bashkia për këtë projekt dhe nuk po di se kujt t’i drejtohet. 

“IKMT-ja ka ardhur dy ditë. Pasi doli në televizonie çështja IKMT-ja iku por erdhi serish. Nuk po e kuptoj pse po merret ky vendim. Pasi ikën më lajmëruar se erdhi serish IKM-ja. Nuk kanë një leter dhe kjo me habit. Nuk po di kujt ti drejtohem. Kam fituar dy gjyqe. Kam shkruar disas herë edhe në televizione edhe nuk kam gjetur qetësi. Unë nuk di asgjë rreth këtij protejti, as kryetarja e bashkisë nuk më ka sqaruar”, u shpreh pronari i shkollës. 

Pse po shembet shkolla?

Mësohet se ky është një aksion i IKM-të në Bashkinë e Roskovecit,  ku po prishen 5 objekte mes të cilave dhe shkolla,  në kuadër të rikualifikimit urban të qendrës së qytetit. Për këtë projekt ka reaguar së fundmi edhe bashkia e këtij qyteti e cila sqaron se nuk ka asnjë godinë arsimore publike dhe jopublike që shembet nga ky aksion. Por pamjet e sigurara nga Dosja.al tregojnë të kundërtën. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ishte LSI0ja ajo që akuzi fillimisht bashkinë se do të shembjen godina e shkollës.  Pas denoncimit nga LSI  kryetarja e Bashkisë së Roskovecit, Majlinda Bufi u shpreh se do të ndërtohet rruga dhe nuk do të shembet godina. (lexo këtu)

Deklaratë për shtyp e Bashkisë:

Informojmë gjithë opinionin publik se në zbatim të projektit
“Qëndra e qytetit Roskovec “ që financohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe VKM-së nr. 19 datë 16.01.2019 “Për shpronësimin, për interes publik, të pronarëve të pasurive të paluajtshme, pronë private që preken nga realizimi i projektit “Për rikualifikimin urban dhe zhvillimin e bllokut nr. 2, qëndra e qytetit Roskovec”,
IKMT-ja dhe bashkia Roskovec po zhvillojnë aksionin për lirimin e sheshit të ndërtimit në funksion të këtij projekti .
Ju garantojmë se nuk ka asnjë godinë arsimore publike dhe jopublike që shembet nga ky aksion .
Bashkia ka marrë të gjitha masat për mbarëvajtjen e këtij aksioni. Akuza të tilla për prishje shkollash , u shërbejnë vetëm atyre që nuk duan zbatimin e këtij projekti dhe zhvillimin e Roskovecit.

J.V/Dosja.al

 

 

 

Shto Koment