KRYESORET
Bota

India nuk gjen qetësi, pas shpërthimit të Covid-19 vendi po përballet me përhapjen e ‘kërpudhës së zezë’, një infe

23 Maj 2021, 10:28 Nga DOSJA
India nuk gjen qetësi, pas shpërthimit të Covid-19 vendi po

INDI– India ka raportuar më shumë se 8,800 raste të “kërpudhave të zeza” vdekjeprurëse në një epidemi në rritje të sëmundjes.

Infeksioni normalisht i rrallë, i quajtur mukormikozë, ka një normë vdekshmërie prej 50%, me disa që shpëtohen vetëm duke hequr një sy. Por muajt e fundit, India pa mijëra raste që prekin pacientët e shëruar dhe të rikuperuar nga Covid-19.

Sipas BBC, mjekët thonë se ekziston një lidhje me steroidet që përdoren për të trajtuar Covid. Diabetikët janë në rrezik të veçantë. Mjekët i kanë thënë BBC se duket se do të godasë 12 deri në 18 ditë pas shërimit nga Covid.

Shtetet perëndimore të Gujarat dhe Maharashtra kanë raportuar më shumë se gjysmën e rasteve të raportuara. Të paktën 15 shtete të tjera kanë raportuar midis tetë dhe 900 raste. Pas rritjes së rasteve, 29 shteteve të Indisë u është thënë të deklarojnë sëmundjen si një epidemi.

Repartet e sapohapura për të trajtuar pacientët që vuajnë nga sëmundja në të gjithë vendin po mbushen shpejt, thonë mjekët. Në spitalin shtetëror Maharaja Yeshwantrao me 1,100 shtretër në qytetin qendror indian të Indore, numri i pacientëve ishte rritur nga tetë një javë më parë, në 185 në të Shtunën në mbrëmje.

Më shumë se 80% e pacientëve kanë nevojë për operacion menjëherë, sipas Dr Pandey, i cili tha se spitali kishte ngritur 11 pavjone me gjithsej 200 shtretër për të trajtuar pacientët me kërpudha të zeza.

“Kjo rritje e pacientëve ishte padyshim e papritur. Ne kemi parë një ose dy raste në vit më parë.”- tha ai.

Ai llogariti që kishte të paktën 400 pacientë me sëmundje vetëm në Indore. Shumica e pacientëve ishin shëruar nga Covid-19 dhe ishin meshkuj. Shumica e tyre ishin trajtuar me steroid, dhe të gjithë kishin kushte themelore, kryesisht diabet.

Një studim i veçantë nga katër mjekë indianë ka shqyrtuar më shumë se 100 raste të pacientëve Covid-19 të cilët kishin marrë mukormikozë. Ajo zbuloi se 79 prej tyre ishin burra dhe 83 prej tyre vuanin nga diabeti.

Një studim tjetër i 45 pacientëve me kërpudha të zeza në dy spitale të Mumbai zbuloi se të gjithë ishin diabetikë ose të diagnostikuar me diabet gjatë pranimit. Të gjithë kishin nivele shumë të pjerrëta të sheqerit në gjak.

Mukormikoza është një infeksion shumë i rrallë. Shkaktohet nga ekspozimi ndaj mykut mukor, i cili zakonisht gjendet në tokë, bimë, pleh organik dhe fruta dhe perime të kalbura. Ndikon në sinuset, trurin dhe mushkëritë dhe mund të jetë kërcënuese për jetën në individë diabetikë ose në imunitet të komprometuar rëndë, siç janë pacientët me kancer ose njerëzit me HIV/Aids.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?