Bota

Indi/ Covid-19 rikthen rastet e ‘kërpudhave të zeza’, pacientët mund të humbin shikimin

Një infeksion mykotik i shkaktuar nga Covid-19 është shfaqur së fundmi në Indi. Infeksioni, i njohur gjithashtu si kërpudhat e zeza, ka çuar vdekje të pacientëve që vuanin nga humbja e shikimit dhe heqja e kockave të hundës dhe nofullës.
Featured image of article: Indi/ Covid-19 rikthen rastet e ‘kërpudhave të zeza’, pacientët mund të humbin shikimin covid-19 ne Indi

INDI- Një infeksion mykotik i shkaktuar për shkak të COVID-19 u pranua në dy ditët e fundit në Spitalin Sir Ganga Ram të Delhit. Mediat e huaja kanë raportuar një rritje në numrin e rasteve të mukormikozës ose kërpudhave të zeza të shkaktuara nga COVID.

Kirurgu i lartë i ENT në spitalin Sir Ganga Ram Dr Manish Munjal tha se gjashtë raste të këtij infeksioni u pranuan në dy ditët e fundit. Dr Munjal tha se është ky infeksion që çoi në vdekshmëri të lartë vitin e kaluar, duke shtuar se shumë pacientë vuanin nga humbja e shikimit dhe gjithashtu iu nënshtruan heqjes së hundës dhe kockave të nofullës.

“Ne po shohim një rritje përsëri në këtë infeksion të kërpudhave të rrezikshme nga COVID-19. Në dy ditët e fundit, ne kemi pranuar gjashtë raste të mukormikozës. Vitin e kaluar, ky infeksion vdekjeprurës shkaktoi vdekshmëri të lartë me shumë pacientë që vuanin nga humbja e shikimit dhe heqja të kockave të hundës dhe nofullës “,- tha Dr Munjal.

Dr Munjal vuri në dukje se simptomat e hershme të kësaj janë bllokimi i hundës, ënjtje në sy ose faqe dhe kore të zeza. Ai tha nëse këto simptoma raportohen, duhet të kryhet menjëherë një biopsi dhe terapia antifungale duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjithashtu ai shtoi se ky infeksion zakonisht raportohet tek njerëzit që janë rikuperuar nga COVID-19 por kanë gjendje të tjera shëndetësore si diabeti, veshka ose insuficiencë kardiake, ose kancer.

(f.i/dosja.al)

 

Shto Koment