Bota

‘In God We Trust’ do të mbetet në monedhën amerikane, Gjykata Supreme hedh poshtë kërkesën ateiste

Gjykata Supreme hodhi poshtë kërkesën për të hequr shprehjen 'In God We Trust' nga monedha amerikane. Motoja kombëtare, nga të gjitha monedhat dhe monedhën nga Departamenti i Thesarit.
Featured image of article: ‘In God We Trust’ do të mbetet në monedhën amerikane, Gjykata Supreme hedh poshtë kërkesën ateiste 'In God We Trust' në monedhën amerikane.

SHBA- ‘In God We Trust’ apo ‘Ne besojmë tek Zoti’ është kjo motoja që amerikanët kanë të shtypur në monedhat e tyre nga Departamenti i Thesarit të shtetit.

Michael Newdow, avokati amerikan,  i cili u përpoq të hiqte shprehjen ‘In God We Trust’ nga monedha amerikane, duke argumentuar mandatin e Kongresit se në monedhë, kjo shprehje ishte një miratim i besimit të qeverisë dhe një shkelje e Amendamentit të Parë.

Newdow argumentoi në kërkesën e tij në Gjykatën e Lartë, për shkak se klientët e tij janë të gjithë individë ateistë ose grupe ateiste, qeveria shkel besimin e sinqertë fetar të tyre se nuk ka Perëndi dhe i shndërroi ata në të huaj të politikës, duke vendosur shprehjen ” In God We Trust”(Besojmë tek Zoti) në paratë e tyre.

Gjyqtarët e refuzuan kërkesën e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fraza u vendos për herë të parë në një monedhë amerikane në vitin 1864, për shkak të rritjes së ndjenjave fetare. Ajo u shtua në të dy monedhave dhe faturat e letrës në vitin 1955.

‘In God We Trust’ në monedhën amerikane.

Newdow gjithashtu u përpoq të heshtte lutjen dhe çdo referencë fetare në inaugurimet e Presidentit Xhorxh W. Bush dhe Barak Obama-s.

Burimi: Fox News

L.K/Dosja.al

Shto Koment