Aktualitet

Ilir Meta takohet me Luigi Di Maio.: I shpreha mirënjohje për mbështetjen ndaj Shqipërisë

VIDEO
Me anë të një postimi në Facebook, Ilir Meta ka thënë se e ka falenderuar për mbështetjen e vazhdueshme të dhënë nga Italia, në tejkalimin e problemeve si tërmeti. 
Featured image of article: Ilir Meta takohet me Luigi Di Maio.: I shpreha mirënjohje për mbështetjen ndaj Shqipërisë Ilir Meta

TIRANË-Presidenti i vendit Ilir Meta është takuar ditën e sotme me Ministrin e Punëve të Jashtë të Italisë Luigi Di Maio. Me anë të një postimi në Facebook, Ilir Meta ka thënë se e ka falenderuar për mbështetjen e vazhdueshme të dhënë nga Italia, në tejkalimin e problemeve në Shqipëri, si në rastin e tërmetit.


“Një takim i ngrohtë me Ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio.
Vlerësova mbështetjen e vazhdueshme të dhënë nga Italia, si dhe shpreha mirënjohjen e thellë për asistencën dhe ndihmat bujare ndër vite, veçanërisht për tejkalimin e pasojave të tërmetit dhe përballimin e COVID-19. E falenderova për rolin proaktiv të Italisë në mbështetjen e perspektivës europiane të Shqipërisë, duke shtuar se vendi ynë ka përpara shumë sfida deri në përmbushjen e të gjitha kushteve të domosdoshme për hapjen e negociatave të anëtarësimit me BE. Urë e fuqishme për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet vendeve tona, janë komuniteti arbëresh dhe emigracioni shqiptar në Itali. 🇦🇱🤝🇮🇹,”-ka shkruar Meta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Postimi i plotë

(k.a/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment