Sport

Ibra flet për gjithçka: “Milani duhet të ketë guximin ta ëndërrojë Scudetton!”

Suedezi në një intervistë, për javoren e “Corriere della Sera”: "Champions? Nëse mund të qëndroj, do të kënaqem! Më mungon familja, kam 2 fëmijë atje, por këtu kam 25 ..."
Featured image of article: Ibra flet për gjithçka: “Milani duhet të ketë guximin ta ëndërrojë Scudetton!”
Përditësuar:

ITALI – Aventura me Milanin, nostalgjia për Suedinë dhe përvoja e koronavirusit. Zlatan Ibrahimoviç ka folur për këto, por jo vetëm për to, në një intervistë të gjatë për “7”, gazeta javore e “Corriere della Sera”.

Objektivat? I bindur si gjithmonë për veten dhe rrjedhimisht edhe për ekipin e tij. Ibrahimoviç, edhe pse jashtë fushave për shkak të një dëmtimi në kofshë, për shanset e Milanit për “scudetto”-n, shprehet: “Duhet të ketë guximin ta ëndërrojë atë. Dhe unë them se ne mund dhe akoma duam më shumë ta bëjmë atë. Tani duhet të fillojmë mirë 2021 dhe të mendojmë ndeshje për ndeshje, sikur ajo të ishte e fundit. Duhet të jemi të uritur: çdo ditë, çdo moment”.

Filozofia? Zlatan është një pikë referimi për të gjithë grupin: “Nëse çmendem kur një shok skuadre humbet një pasim? Por po, gjithmonë, edhe në stërvitje. Problemi është se kush nuk zemërohet. Dhe nëse bëj një gabim? Unë kurrë nuk gaboj. Talenti është i nevojshëm nëse e kultivoni. Duhet të punoni, punoni, punoni. Duhet sakrificë. Cilat janë 90 minutat e lojës? Asgjë, nëse nuk jeni stërvitur çdo ditë dhe shumë orë. Sa më shumë që stërvitem, aq më shumë ndihem mirë. I them vetes sime, por edhe të tjerëve: Mos u dorëzo kurrë. Unë e shpjegoj atë në një mënyrë tjetër: Nëse nuk dorëzohesh, ti fiton”. Dhe fitimi ka qenë gjithmonë qëllimi i Ibras, i cili nuk vendos asnjë kufi për këtë sezon.

E ardhmja? Për të këtë ai thotë: “Deri kur do të luaj? Të gjithë më pyesin, përgjigja është gjithmonë e njëjtë: Unë do të vazhdoj për aq kohë sa mund të bëj atë që bëj tani. Dua të luaj në Champions? Kush nuk do ta donte atë… nëse mund të qëndroj, do ta bëj”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çështjet familjare? Familja e tij është në Suedi, problem të cilin ai e pranon: “Më ka marrë malli për të. Shumë. Po me të vërtetë shumë. Jam lodhur, nuk mund ta duroj më. Unë do të doja të qëndroja me gruan time dhe fëmijët e mi, Maksimilian dhe Vincent, të cilët janë 14 dhe 13 vjeç. Ata jetojnë në Suedi”. Shkoni dhe i shihni? “Unë u përpoqa, por Pioli u përgjigj se nuk mund të lëviz dhe se kam një familje edhe në Milanello. Ai thotë se unë kam 2 djem atje, por këtu unë kam 25, të cilët kanë nevojë për mua. “

Covid-19? Më në fund, historia e përvojës së tij me Covid-19: “Sigurisht që isha i shqetësuar. Kur më ndodhi në fillim, isha mjaft i qetë, gati i intriguar, oh, dua të shoh se çfarë është ky Covid. Isha në shtëpi duke pritur, le të shohim se çfarë do të ndodhë. Dhimbje koke, jo shumë e fortë, por e bezdisshme, një gjë e vështirë. Unë gjithashtu humba shijen time pak. Dhe unë isha atje gjatë gjithë kohës, në shtëpi, i mërzitur, nuk mund të dilja, nuk mund të stërvitesha mirë. Qëndrimi në këmbë është i tmerrshëm. Ju ia ngulni sytë vetes dhe imagjinoni të gjitha sëmundjet që keni, madje edhe ato që nuk keni. Një dhimbje për atë që ndjeni dhe për atë që mendoni se ndjeni. Ky virus është i tmerrshëm dhe nuk duhet të sfidohet. Mos harroni, distancat dhe maskat, gjithmonë”.

B.T (Dosja.al)

Shto Koment