Bota

I vuri flakën vetes se donte të shikonte një ndeshje futbolli, tubime në të gjithë Iranin në kujtim të Sahar Khodayari

Pas kësaj ngjarje të rëndë ka pasur mjaft reagime edhe nga njerëz të rëndësishëm në Iran.
Featured image of article: I vuri flakën vetes se donte të shikonte një ndeshje futbolli, tubime në të gjithë Iranin në kujtim të Sahar Khodayari Sahar Khodayari

IRAN-  Pothuajse në të gjithë Iranin po zhvillohen tubime për vdekjen e gruas që u vetëdjeg pasi dëshironte të shihte një ndeshje futbolli.

Sahar Khodayari, ajo ishte një tifoze e flaktë e Esteghlal por si shkak i rregullave të forta të këtij vendi për ndalimin e grave në stadiume, ajo humbi jetën sepse nuk donet të rrezikonte dënimin me burg.

Pas kësaj ngjarje të rëndë ka pasur mjaft reagime edhe nga njerëz të rëndësishëm në Iran.

Ali Karimi, kapiteni legjendar me 127 ndeshje në Kombëtare, që ka ftuar 4.5 milionë folloëers në Twitter, ka bërë thirrje për  të bojkotuar çdo stadium në Iran.

Khodayari i vuri flakën vetes pasi e dinte se do dënohej nga një ligj i 1981  nëse zbulohej se është futur në Stadium.

Ajo provoi të futej në stadium edhe një vit më parë teksa ishet maskuar si burrë, por pasi motra e saj postoi një selfie në rrjetet sociale, 29-vjeçare u ndalua nga autoritetet iraniane dhe nuk arriti të ndiqte ndeshjen.

Ajo herën e fundit që tentoi të futej në Stadium u ndalua në paraburgim, dhe më pas i vendosir flakën vetes para në kryeqytetin iranian.

Kujtojmë që ligjet për kufizimet e grave në Iran janë mjaftë  të rrepta dhe kanë krijuar një luftë politike prej shumë vitesh.

Burimi: independent

A.C/Dosja.al

Shto Koment