Bota

“I vetmuar dhe bullohej nga të tjerët!”, ja se si e përshkruajnë shokët e gjimnazit policin që vrau George Floyd: Qante për të ndryshuar…

Chauvin u rrit në St. Paul Park, një periferi të Minesota që në atë kohë ishte 96.6% e popullësisë ishte e bardhë. Ish shokët e klasës së policit kanë treguar se si ishte Chauvin në gjimnaz. Sipas tyre asokohe ai kishte qenë një djlaë i qetë dhe paguximshëm ku shpesh ngacmohej nga të tjerët.
Featured image of article: “I vetmuar dhe bullohej nga të tjerët!”, ja se si e përshkruajnë shokët e gjimnazit policin që vrau George Floyd: Qante për të ndryshuar… George Floyd dhe polici qe e vrau, Derek Chauvin.

SHBA– Derek Chauvin, ish oficeri i policisë në Minesota, i akuzuar për vrasjen e shkallës së dytë të George Floyd, ishte një person i vetmuar gjatë kohës që ishte në gjimnaz, i cili dallonte nga të tjerët.

Chauvin u rrit në St. Paul Park, një periferi të Minesota që në atë kohë ishte 96.6% e popullësisë ishte e bardhë. Ish shokët e klasës së policit kanë treguar se si ishte Chauvin në gjimnaz. Sipas tyre asokohe ai kishte qenë një djlaë i qetë dhe paguximshëm ku shpesh ngacmohej nga të tjerët.

44-vjeçari tani ndoqi shkollën e mesme në Parkun e Mesëm në Cottage Grove në fillim të viteve 1990 para se të mbaronte studimet në 1994. Një nga shokët e tij të klasës tha se Chauvin kisht qarë mijrëa herë për qenë ndryshe.

Ostracizmi i Chauvin thuhej se nxitej nga tendenca e tij për të mbajtur veten dhe për mosinteresimin e tij të dukshëm në sport.

“Mbaj mend që vajzat ishin ato që do të kujdeseshin për të në shkollën fillore,” tha një shok i klasës për të.

Një tjetër, Janille Stadt, tha që ajo shpesh hante drekë me Chauvin në Parkun e Lartë, duke e përshkruar atë si të vështirë, por ‘jo agresiv’, duke shtuar se shumë nga fëmijët zgjodhën të mos flasin me të.

Pas diplomimit në 1994, Chauvin mbeti në zonën e Minneapolis, duke filluar punën e tij të parë si kuzhinier. Ai fitoi një diplomë në përgatitjen e sasisë së ushqimit nga Kolegji Teknik i Qarkut Dakota, përpara se të merrte një punë si kuzhinier i linjës në një lokal McDonald’s. Gjatë kohës që qëndronte në zinxhirin e ushqimit të shpejtë, Chauvin zgjodhi një ndryshim në trajektoren e karrierës, duke u regjistruar si një drejtor i zbatimit të ligjit në Kolegjin e Komunitetit Inver Hills ndërmjet 1995-1999.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai më vonë u transferua në Universitetin Shtetëror Metropolitane dhe u diplomua në bachelor. Krahas studimeve të tij, Chauvin gjithashtu shërbeu në Rezervën e Ushtrisë si oficer i policisë ushtarake midis 1996 dhe 2004. Si pjesë e trajnimit të tij ai punoi disa në një qendër trainimi të manovrës luftarake në Gjermani 1999.

Një mbikëqyrës në qendër, Jerry Obieglo, tha për mediat e huaja se e kujton Chauvin si një person, i cili ishte gjithmonë i përpiktë dhe e mbante uniformën e tij jashtëzakonisht të pastër.

Më vonë Chauvin u bë oficer policie në Departamentin e Policisë në Minneapolis, duke kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij me prefektin e tretë të departamentit.

Chauvin mori një numër medaljesh nga departamenti për shërbimin e tij.  Në total, dosja e policisë së Chauvin tregon se ai ishte subjekt i 17 hetimeve lidhur me sjelljen e keqe, para vdekjes së Ditës së Përkujtimit të Floyd.

Burimi: Dailymail 

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment