Rajoni

I vetmi vend evropian jashtë BE-së/ Mali i Zi legalizon martesat LGBT, kryeministri:Hap i mrekullueshëm

Me miratimin e ligjit Mali i Zi  është bërë vendi i parë europian jashtë BE që njeh ligjërisht çiftet LGBT LGBT (homoseksual, lesbike, biseksual dhe transgjinor).
Featured image of article: I vetmi vend evropian jashtë BE-së/ Mali i Zi legalizon martesat LGBT, kryeministri:Hap i mrekullueshëm Foto Ilustruese

MALI I ZI– Qeveria e Malit të Zi ka  legalizuar martesat mes personave të gjinisë së njëjtë. Lajmin e ka bërë vetë të ditur kryeministri i cili ka thënë se ligji është një hap i mrekullueshëm në drejtimin e duhur të shoqrisë. Ligji që ishte kundërshtuar në vitin 2019 është mirtuar ditën e sotme me 42 vota.

Me miratimin e ligjit Mali i Zi  është bërë vendi i parë europian jashtë BE që njeh ligjërisht çiftet LGBT LGBT (homoseksual, lesbike, biseksual dhe transgjinor).

“Hap i mrekullueshëm në drejtimin e duhur për shoqërinë e (Malit të Zi), maturinë e tij demokratike dhe proceset integruese” ka thënë kryeministri malazez, Dushko Markoviq përmes një postimi në rrjetin social, Twitter.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mali i Zi tashmë është një ndër 32 vendet  të  Kombeve të Bashkuara që e njeh këtë të drejtë me ligj.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment