Aktualitet

I veshur kuq e zi, mbërrin në portin e Durrësit Alvin Berisha, pak muaj më parë shpëtoi nga kampi i ferrit në Siri

Mbërrin në portin e Durrësit Alvin Berisha, 11-vjeçari që shpëtoi nga kampi i Sirisë. Ai shfaqet i buzëqeshur dhe është shoqëruar nga babai i tij, Afrim Berisha.
Featured image of article: I veshur kuq e zi, mbërrin në portin e Durrësit Alvin Berisha, pak muaj më parë shpëtoi nga kampi i ferrit në Siri Alvin dhe Afrim Berisha

DURRËS- Alvin Berisha, 11-vjeçari që shpëtoi kampit të ferrit në Siri, ka ardhur në Shqipëri. Bashkë me babain e tij, Afrim Berisha, ata kanë mbërritur në Durrës dhe mesa duket do të kalojnë disa ditë pushimi.  Ka qenë babai i tij, ai i cili na ka dhënë lajmin, pasi ka publikuar disa foto në rrjetet sociale nga qyteti bregdetar.

Në foto 11-vjeçari shfaqet i veshur një bluzë kuqe, në të cilën është i stampuar flamuri shqiptar. Në fytyrën e tij nuk mungon buzëqeshja.  Mesa duket ai është lumturuar që ka ardhur në atdhe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Alvin dhe Afrim Berisha

Pak muaj më parë në emisionin investigativ “Le Ienne” u bë publike historia e 11-vjeçarit, i cili kishte ngelur në një kamp në Siri. Me ndihmën e gazetarëve, pas pesë vitesh kërkimesh në fund, i ati, Afrim Berisha, arriti të depërtonte në kampet e Sirisë dhe takoi të birin. Më pas, italianë, shqiptarë dhe njerëz anëmbanë botës bashkë me median ushtruan presion mbi qeverinë shqiptare dhe organet kompetente në mënyrë që 11-vjeçari të hidhej sërish në krahët e të atit. Rikthimi i tij u realizua. Pas publikimit të rastit dha dorëheqjen edhe ambasadori shqiptar në Turqi, Genti Gazheli. Po kështu 11-vjeçari mbeti i plagosur gjatë një atentati me bombë në Siri, ku fatkeqësisht humbi jetën nëna e tij. Gjatë atentatit ai u plagos në këmbë.  Pas shpëtimit nga kampi Al Hol, ai iu nënshtrua një ndërhyrje kirurgjikale në këmbë, në një spital të Italisë.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment