Aktualitet

“Nëna ime vdiq gjatë një bombardimi”, merret në pyetje Alvin Berisha, tregon tmerrin: Unë isha afër saj. Pritet t’i nënshtrohet një operacioni

11-vjeçari ka rrëfyer se nëna e tij është vrarë gjatë një bombardimi dhe se ai në ato momente ka qenë pranë saj.
Featured image of article: “Nëna ime vdiq gjatë një bombardimi”, merret në pyetje Alvin Berisha, tregon tmerrin: Unë isha afër saj. Pritet t’i nënshtrohet një operacioni Alvin dhe Valbona Berisha
Përditësuar:

Itali -Për jetën e tij në kampin Al Hawl në Siri ka folur së fundmi 11-vjeçari Alvin Berisha. Para hetuesve, në praninë e psikologut, 11-vjeçari ka rrëfyer se nëna e tij është vrarë gjatë një bombardimi dhe se ai ka qenë pranë saj.

Mediet italiane shkruajnë se javën tjetër 11-vjeçari do i nënshtrohet një operacioni për plagën që ka në këmbën e tij.

“Nëna ime vdiq në një bombë, unë isha afër saj”, ka deklaruar ai   në një seancë të audituar me një psikolog, para hetuesve.  11-vjeçari  është akoma në gjendje shoku dhe javën tjetër ai do të shtrohet në spital dhe operohet për plagën e këmbës së pësuar në shpërthim. Nga sa dihet, hetuesi duke u përballur me psikologun, vendosën këtë mëngjes të dëgjojnë vetëm për një kohë të shkurtër fëmijën, i cili ende paraqet në një gjendje shumë e lartë tronditëse për traumën emocionale”, shkruhet nga media italiane.

Historia e Alvin Berishës

Historia e 11-vjeçarit u bë publike nga emisioni investigativ italian “Le Ienne”, ku me ndihmën e gazetarëve, pas pesë vitesh kërkimeve në fund, i ati i dëshpëruar Afrim Berisha, arriti të depërtonte ne kampet e Sirisë dhe takoi të birin, në 25 shtator të këtij viti.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tre ditë pas publikimit të investigimit të “Le Iene” për rastin e fëmijët 11 vjeç dha dorëheqjen edhe Genti Gazheli, ambasadori i Shqipërisë në Turqi, por të prekurit nga historia e të voglit shqiptar nuk u  dorëzuan.

Italianë, shqiptarë dhe njerëz anëmbanë botës bashkë me median ushtruan presion mbi qeverinë shqiptare dhe organet kompetente në mënyrë që 11-vjeçari të hidhej sërish në krahët e të atiti dhe këtë herë për të mos u larguar më kurrë.

Burimi: Il mattino.it 

J.V/Dosja.al

Shto Koment