Kuriozitete

I shtrirë dhe me trurin e tij të hapur, muzikanti i bie violinës gjatë operimit / Video

Kjo video ka bërë xhiron e rrjetit në të tërë botën, dhe është diçka aq sa unike dhe mbreslënëse për t'u parë.
Featured image of article: I shtrirë dhe me trurin e tij të hapur, muzikanti i bie violinës gjatë operimit / Video

MINESOTA- Muzikanti  i njohur Roger Frisch,  çudit publikun në mbarë botën, teksa shfaqet në videon gjatë operimit të tij, duke i rënë violinës.

Në vitin 2009, Roger kuptoi se duart e tij po dridheshin në mënyrë të çuditshme, duke dëmtuar kështu performancën e tij në skenë.

Muzikanti ishte një violinist profesionist për rreth 40 vite, dhe kishte mbajtur shfaqje kolosale në të tërë botën.

Për një njeri më një karrierë tjetër, dridhja e duarve nuk do të ishte ndonjë problem edhe aq i madh.

Por për violinistin profesionist, ajo mund të shënonte përfundimin e karreriës së tij.


Roger i’u nënshtrua disa testeve mjekësore, ku zbuloi se vuante nga një çrregullim nervor i quajtur ‘dridhje esenciale’.

Mjekët i thanë se kjo nuk ishte  një sëmundje për t’u shqetësuar, por nëse muzikanti do të donte ti eleminonte dridhjet në duart e tij, atëherë ai duhej ti nënshtrohej një operacioni kirurgjik në trru.

Operacioni kishte për qëllim stimulimin e thellë të trurit, ku gjatë kohës që pacienti ishte i vetdijshëm, truri i tij do të hapej dhe në të do të futeshin disa impulse elektrike që do të stimulonin disa pjesë të veçanta të trurit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo lloj ndërhyje përdoret për të kuruar sëmundjen e Parkinsonit, depresionin madhor, sëmundjen e Tourette, si dhe dhimbjet dhe dridhjet kronike.

Pikërisht gjatë kryerjes së kësaj ndërhyrjeje, muzikanti teksa ndodhej i shtrirë në sallën e operimit, më trurin e tij tërësisht të hapur, dhe me kirurgët që po punonin në të, Roger shihet teksa fare i qetë mban violinën e tij në dorë, dhe luan me të një melodi pothuajse perfekte.

Kjo video ka bërë xhiron e rrjetit në të tërë botën, dhe është diçka aq sa unike dhe mbreslënëse për t’u parë.

Ajo që vihet re, përveç pasionit të çmendur të muzikantit, është se duart e tij pothuajse nuk dridhen më aspak, edhe pse ai është ende duke u operuar dhe asgje nuk është finalizuar.

Sot, violinisti është ende duke luajtur në skenat më të mëdha në botë, si një nga profesionistët më të aftë të skenës.

Burimi:Gigadgets

E.C/Dosja.al

Shto Koment