KRYESORET
Bota

I shpëtoi mbytjes me varkë në Angli, por nuk heq dorë: Do kthehem sërish…

28 Nëntor 2021, 16:25 Nga DOSJA
I shpëtoi mbytjes me varkë në Angli, por nuk heq dorë: Do

FRANCË – Mohammed Shekha, 21 vjeç, ishte një nga 29 personat në bordin e një varke që u mbyt në brigjet e Francës veriore. Ai ishte një nga vetëm dy njerëzit që mbijetuan kur 17 burra, shtatë gra dhe tre fëmijë vdiqën në tragjedinë më të madhe të mbytjes në Britani për dekada të tëra.

Sipas Dailymail, Shekha, një bari nga rajoni kurd i Iranit është më i madhi nga gjashtë fëmijët dhe donte të shkonte në Britani për të kërkuar punë, për të mbledhur para për operacionin e motrës së tij 18-vjeçare. Në një udhëtim të rrezikshëm nëpër Irak dhe Siri, bariu fluturoi për në Bjellorusi dhe më pas kaloi kufirin në Poloni.

Ai gjeti një kontrabandist që e çoi në Gjermani dhe një tjetër që e çoi në Francë, ku tentoi kalimin e parë. Me atë rast anija u mbyt jo shumë larg bregut dhe Shekha u tërhoq nga uji nga autoritetet franceze. Varka u fut në telashe kur motori i saj dështoi dhe ai më vonë i tha vëllait të tij nga spitali se kishin ngecur në bord të bllokuar për orë të tëra përpara se dallgët e mëdha të hidhnin njerëzit në ujë.

Pothuajse të gjithë në bord vdiqën nga mbytja dhe hipotermia brenda pak minutash. Në pamundësi për të notuar, Shekha u mbajt në këmbë me jelek shpëtimi përpara se të shpëtohej nga autoritetet franceze, të cilët ishin alarmuar nga një peshkatar që zbuloi trupa që notonin në ujë. Pavarësisht sprovës, Shekha i tha vëllait të tij se do të përpiqej të kthehej për interesat e familjes së tij, me shpresën për të gjetur punë dhe për të mbledhur mijëra dollarët e nevojshëm për furnizimet mjekësore për motrën e tij.

Ndërkohë viktimat e ngjarjes ende nuk janë duke u identifikuar. Baran Nouri Hamadami, një grua kurde 21-vjeçare nga Iraku Verior, u emërua si viktima e parë. Ajo e la universitetin para kohe për të udhëtuar nëpër Gjermani dhe për në Francë me shpresën për të takuar të fejuarin e saj, i cili jeton në Britani.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht