Politike

“I plasi telefonin në fytyrë”, mediat i sulen gazetarit në Serbi: Sëmuri Vuçiç, Macron do ta pushkatonte

Ndër rreshta sqarohet se media qeveritare është shprehur se nëse e njëjta gjë do të ndodhte në Francë, Macron do ta pushkatonte.
Featured image of article: “I plasi telefonin në fytyrë”, mediat i sulen gazetarit në Serbi: Sëmuri Vuçiç, Macron do ta pushkatonte Foto nga televozioni N1

TIRANË– “Balkna Insight” ka publikuar një artikull ku shkruhet se si nëj reporter është vënë në qendër të kritikave të mbështetësve presidencialë, të cilët e akuzojnë se ka qenë shkaktari kryesor i sulmit në zemër që pësoi Aleksandar Vuçiç, para dy ditësh.

E njëjta media shkruan se Vuçiç ka përfunduar në spital, disa orë pas përballjes me gazetarin Miodrag Sovilj, një reporter për bashkëpunëtorin rajonal CNN N1, dhe më tej thuhet se shkaku i gjithçkaje është bërë një mesazh që gazetari ka dashur t’i tregojë Presidentit serb.

Ndër rreshta sqarohet se media qeveritare është shprehur se nëse e njëjta gjë do të ndodhte në Francë, Macron do ta pushkatonte.

Shkrimi i plotë i Balkan Insight

Një gazetar serb, i cili konfrontoi publikisht Presidentin Aleksandar Vucic me akuzat për korrupsion qeveritar, e ka gjetur veten shënjestër e një stuhie kritikash nga ndihmësit presidencialë, aleatët dhe mediat pro-qeveritare pasi Vuçiç u shtrua në spital me probleme të zemrës disa orë pas shkëmbimit të tyre.

Të hapurit e një parku për fëmijë në Beograd të Premten, Vuçiç u shtyp nga Miodrag Sovilj, një reporter për bashkëpunëtorin rajonal CNN N1, për rolin e supozuar të babait të ministrit të brendshëm Nebojsa Stefanoviç në blerjen e dyshuar të armëve të prodhuara nga shteti.

Sovilj u përpoq t’i tregojë Vuçiqit një dokument në celularin e tij, i cili u botua nga BIRN dhe demonstron rolin e Branko Stefanovic. Presidenti tha që ai nuk mund ta lexonte por se ai mund të shihte mesazhe në telefonin e Sovilj duke i udhëzuar atij se çfarë pyetjesh të bënin.

Disa orë më vonë, kabineti i Vuçiç njoftoi se presidenti 49-vjeçar, kreu i Partisë Progresive në pushtet dhe politikani më i fuqishëm në Serbi, ishte dërguar në spital me probleme kardiovaskulare. Ai u shkarkua më vonë dhe njoftoi se do të kthehej në punë të hënën.

Ndihmësit dhe aleatët e Vuçiqit, një ish-ministër ultranacionalist i informacionit nën forcën e vonë të Serbisë Slobodan Millosheviç, u kthye me shpejtësi në Sovilj, në atë që gazetari tha se ishte një përpjekje klasike nën Progressives për të frikësuar shtypin.

Këshilltarja për media presidenciale, Suzana Vasiljeviç, duke folur para Televizionit Pro-qeveritar Pink, akuzoi Sovilj për “provokimin e presidentit” dhe se ishte i vrazhdë duke “treguar telefonin në fytyrën e Vuçiç”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ligjvënësi i Partisë Progresiste Vladimir Djukanoviç shkoi më tej, duke thënë se nëse një gazetar do të sillej në një mënyrë të tillë ndaj Presidentit Francez Emmanuel Macron, “ai do të pushkatohej”.

‘Shihni se çfarë mund t’ju ndodhë’

Nënkryetari i Komunës së Beogradit, Goran Vesic, e quajti sjelljen e Sovilj “të turpshme” dhe theksoi se ajo ndodhi vetëm disa orë para se Vuçiç të sëmuret. Redaktori i hapur i tabloidit pro-qeveritar Informer, Dragan Vucicevic, tha se reporteri po përpiqej të provokonte një “reagim refleks” nga Vuçiç “dhe të krijonte një kaos nga ajo më vonë.”

Sovilj tha se qeveria po përpiqej të ndryshojë këtë temë dhe të “presë” jo vetëm atë, por profesionin e gazetarisë në Serbi. Mesazhi që dërgoi ishte: “Mos bëni pyetje të ndërlikuar; shikoni se çfarë mund t’ju ndodhë, “i tha ai BIRN.

N1 është një objektiv i shpeshtë i kritikave, nganjëherë armiqësor i hapur, nga zyrtarët e partisë në pushtet.

“Presidenti serb Vuçiq e udhëheq këtë,” tha Sovilj, “duke synuar gazetarët tanë në çdo konferencë për shtyp dhe, me komentet dhe provokimet e tij, po përpiqet të na pengojë të bëjmë punën tonë.”

Në raportin e tij të fundit, Freedom House e përshkroi Serbinë si një vend në të cilin “një mjedis i frikësimit dhe ngacmimit pengon punën e përditshme të gazetarëve”.

Drejtori i programit N1 Jugosllav Cosic është bërë shënjestra e një fushate të njollosur nga tabloidet pro-qeveritare duke e akuzuar atë si një “lobist të paguar për Kosovën”, ish-provinca serbe me shumicë-shqiptare që shpalli pavarësinë në 2008. Cosic ka thënë se ai do të marrë legal veprim.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment