Bota

I përfundon mandati vitin e ardhshëm, Ghebreyesus do të kandidoj sërish për një tjetër 5-vjeçar në krye të OBSH-së 

StatNews shkruan se për të marrë sërish mandatin 5-vjeçar, Ghebreyesus do të shpalosë punën e tij të bërë gjatë kohës si drejtor i OBSH-së, në lidhje me shpërthimin e Ebolës, në Kongo si dhe më pas në shpërthimin e Covid-19.    
Featured image of article: I përfundon mandati vitin e ardhshëm, Ghebreyesus do të kandidoj sërish për një tjetër 5-vjeçar në krye të OBSH-së  Tedros Adhanom Ghebreyesus

SHBA- Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus do të kandidojë sërish për një mandat tjetër në krye të institucionit më të lartë në botë të Shëndetësisë. StatNews shkruan se për të marrë sërish mandatin 5-vjeçar, Ghebreyesus do të shpalosë punën e tij të bërë gjatë kohës si drejtor i OBSH-së, në lidhje me shpërthimin e Ebolës, në Kongo si dhe më pas në shpërthimin e Covid-19.    

Ende nuk dihet nëse do të ketë njerëz të tjerë që do të sfidojnë 56-vjeçarin në kandidaturën për këtë post. Drejtorët e OBSH-së kanë të drejtë vetëm të kandidojnë herë radhazi për këtë post, dhe mandatet që ata kanë janë 5-vjeçare.    

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mandai i parë i Tedros Adhanom Ghebreyesus në këtë post mbaron në vitin 2022. Ai në vitin 2017 hyri në histori për shkak se u bë personi i parë nga Afrika, i cili ka marrë këtë post të lartë në agjencinë globale të shëndetit.    

(I.A/dosja.al)

Shto Koment