Bota

I mbizotëroi gripit spanjoll dhe 2 herë Covid-19, Kreu i Lombardisë uron 101-vjeçaren

Në një postim në Facebook ai ëshët shprehur se gjyshja Maria është një rast i rrallë në botë që ka mundur t'i shpëtojë 2 infektimeve më Covid-19 në atë moshë që ka.
Featured image of article: I mbizotëroi gripit spanjoll dhe 2 herë Covid-19, Kreu i Lombardisë uron 101-vjeçaren Attilio Fontana

ITALI- Kreu i rajonit të Lombardisë, Attilio Fontana ka uruar një grua 101-vjeçare që i ka mbijetuar gripit spanjoll dhe 2 herë Covid-19. Në një postim në Facebook ai ëshët shprehur se gjyshja Maria është një rast i rrallë në botë që ka mundur t’i shpëtojë 2 infektimeve më Covid-19 në atë moshë që ka. Me tëj ai tha se 101-vjeçarja ka një temperament të jashtëzakonshëm dhe se shpërblimi më i madh që ajo do të marrë është kthimi në shtëpi te nipërit djhe mbesat e saj.

Gjyshja Maria, e lindur në 1919, mbijetoi Spanjisht dhe u martua gjatë Luftës së Dytë Botërore Tani, Covid arrin dhe ajo, midis rasteve shumë të rralla në botë, e mposht atë jo një herë, por dy herë. Hera e parë pozitive në pranverë, ishte përsëri pozitive, me pak ethe, në shtator. Një temperament i jashtëzakonshëm. Megjithëse, jam i sigurt, shpërblimi më i madh ishte kthimi te nipërit e mbesat e saj. Një përshëndetje e madhe, gjyshja Maria ” shkroi ai.


Që nga fillimi i pandemisë deri tani në Itali janë regjistruar 1,564,532 përsona me Covid-19 ndërsa 54,363 të tjera kanë humbur jetën.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment