KRYESORET
3 ORE ME PARE Insights Fjola Graçi

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kole...

Art&Argëtim

LISTA/ Autorët e programeve shqiptare që ‘s’e shtrydhën’ fare trurin, trumbetojnë suksesin e ‘vjedhur’ nga emision

8 Nëntor 2020, 19:06 Nga DOSJA
LISTA/ Autorët e programeve shqiptare që ‘s’e

TIRANË– Programet shqiptare mundohen që të vijnë pranë shikuesve në një mënyrë origjinale e argëtuese që të marrin sa më shume audience dhe pse jo të qëndrojnë për një kohë të gjatë në TV.

Mirëpo, kur skenaristët, producentët, moderatorët nuk kanë ide të reja zgjedhin që ti servirin publikut një ‘show’ të gatshëm. Idenë e marrin në emisionet që jane të suksesshme jashtë vendit dhe eksperimentojnë në Shqipëri. Nëse publiku e do, programi vazhdon për disa sezone.

Kështu kanë bërë Ermal Mamaqi, Ardit Gjebrea, Arbana Osmani, Eno Popi, Alketa Vejsiu e shumë të tjerë.

Uomini & Donne (emisioni italian) dhe Përputhen (emisioni shqiptar)

Top Channel ka marrë idenë e show-t italian ku vajzat dhe djemtë zgjedhin një partner dashurie. Ndryshimet janë të shumta por thelbi është i njëjtë. Në Shqipëri zgjedhin vetëm vajzat e reja për të dalë në takime me djemtë ndërsa në shtetin fqinj në të cilin emisioni ka një sukses të jashtëzakonshëm, mund të zgjedhin të dyja palët. Në Itali grupmoshat janë nga më të ndryshmet, vajza dhe djem të rinj, burra gra si dhe të moshuar.

The bachelor (Amerikë) & Love Story (Shqipëri)

Tvklan pritet që këtë sezon të nisë një program dashurie të quajtur “Love story” e moderuar nga Alketa Vejsiu, emision që është një kopje e bukur e “The Bachelor”. Në fokus është një djalë i bukur, i pashëm, me një status të mirë financiar dhe në moshën e duhur për tu martuar. Ai do duhet të zgjedhë mes vajzave konkurente për të gjetur dashurinë.

“Pomerigo Chinque” & “Ftesë në 5”

Dy emisione pasditeje që sigurisht kjo e jona është një kopje e asaj italianes. Në të trajtohen temat aktuale, të ditës si dhe nuk mungojnë personazhet e ftuar. Në Top Channel prej disa vitesh moderatore e këtij emisioni është Bieta Sulo.

“The tonnight show with Jimmy Fallon” & “Xing me Ermalin”

Ermal Mamaqi dukshëm solli në Shqipëri një emision të kopjuar kokë e këmbë. Për aq sa zgjati ishte një sukses e të njëjtin format si amerikani e solli Kastro Zizo ( nuk është më në transmetim) dhe Robert Berisha i cili sapo e ka startuar në Kosovë.

“Tuot en monde le parle” me “Zone e lirë”

Arjan Çani prej shumë vitesh vazhdon dhe moderon emisionin “Zonë e lirë” e cila është format i ngjashëm me atë francez. Duket se Çani ka marrë më të mirën e emisionit pasi prej më shumë se 10 vitesh po arrin që të jetë programi më i ndjekur të premten mbrëma.

”Che posta per te” & “Ka një mesazh për ty” apo “Dua të të bëj të lumtur”

Tvklan dhe TopChannel kanë një program të njëjtë. Ardit Gjebrea dhe Arbana Osmani kanë sjellur versionin italian në mediat respektive ku punojnë. Konkurenca është e fortë mes tyre dhe duhet thënë se dhe historitë shqiptare janë të shumta.

“100 milionë” & “Money drop”

Moderatori Eno Popi para disa vitesh kishte programin e tij në Top Channel, 100 Milionë identik me ate te formatit amerikan.

Në Top mund të permendim dhe shumë emisione të tjera por e fundit është “Maskat” si rubrikë e “E diell” ku të famshëm këndojnë duke pasur një maskë në fytyrë dhe është detyra e jurisë që të gjejë se cilët janë ata. Boommm- kjo është rubrikë e kopjuar nga show “Masked Singer”.

Gjithashtu dhe rubrika e makeupit në E diell është një përshtatje e lezetshme e show-t të Netflix “Glow up”

Sigurisht që gjatë emisioneve moderatorët mund të kenë thënë qe liçensa është marrë në X media jashtë vendit, mirëpo a nuk e “shtydhin” pakëz trurin për të pasur diçka origjinale dhe jo të marre nga të tjerët??… Thjesht themi, do ishte më mirë, mbase të tjerët do merrnin patentat e emisioneve nga ne.

Mendojeni mirë!

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 8 Nëntor 2020, 06:05

DashiDuhet të mundohen më  shumë sot ju te dashuruarit për te ruajtur një klime te mire ne jetën tuaj ne çift. Duhet t’i harroni problemet e se shkuarës ...

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve