Bota

I dobësuar endet në një qeli të rrëmujshme, publikohen pamjet e rralla nga burgu të Julian Assange (VD)

Janë publikuar pamjet e para të Julian Assange nga qelia e burgut. Ai shihet shumë i dobët, ndërsa endet në qelinë e tij të rrëmujshme.
Featured image of article: I dobësuar endet në një qeli të rrëmujshme, publikohen pamjet e rralla nga burgu të Julian Assange (VD) Julian Assange në qelinë e burgut

Është bërë një kohë e gjatë që Julian Assange, themeluesi i WikiLeaks, nuk është parë në publik.

Së fundmi, agjencia Ruptly, ka siguruar disa pamje të Assange brenda Qelisë së burgut të sigurisë së lartë në Belmarsh.

Në videon në fjalë, shihet Assange duke biseduar me bashkëvuajtësit e tij, ndërsa vihet re se ai ka humbur goxha kilogramë. Po ashtu qelia e tij duket goxha e rrëmujshme, me disa libra e revista poshtë krevatit.

Mediet kanë raportuar se shëndeti i themeluesit të WikiLewaks është përkeqësuar muajt e fundit, ndërsa është dërguar disa herë në spitalin e burgut.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Assange përballet me akuzën për spiunazh, ndërkohë Britania e Madhe po rivlerëson kërkesën e ekstradimit në SHBA dhe Suedi. Në SHBA, ai përballet me 18 akuza, ndër të cilat edhe publikimin në mënyrë të paligjshme të emrave të burimeve të klasifikuara, duke e çuar dënimin e tij në rreth 175 vite burg.


 (B.B/ Dosja.al)

Shto Koment