Bota

I akuzuar për pedofili, mbytet me varësen me kryq ish-prifti në Francë

Ish-prifti ishte përjashtuar nga kisha për shkak të akuzave që ishin ngritur drejt tij, duke zhgënjyer të gjithë besimtarët.
Featured image of article: I akuzuar për pedofili, mbytet me varësen me kryq ish-prifti në Francë Foto ilustruese

FRANCË- Roger Matassoni, një ish-prift, i cili akuzohej për pedofili ndaj disa besimtarëve, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Agnetz të Parisit, 3 ditë më parë.

Ish-prifti ishte përjashtuar nga kisha për shkak të akuzave që ishin ngritur drejt tij, duke zhgënjyer të gjithë besimtarët. Autopsia konfirmoi se Metassoni 91 vjeç gjeti vdekjen, si pasojë e asfiksisë të një shtrëngimi në fyt. Ai ishte mbytur me një varëse me kryq.

Si autor i dyshuar, është një 19 vjeçar, i cili mendohet se se është një nga personat e abuzuar nga prifti kur ka qenë fëmijë, por kjo nuk është konfirmuar ende.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prifti Matasoni ishte denoncuar nga dy të rinj me moshë 10 dhe 14 vjeç, ndërkohë që rastet janë shënuar para viteve ‘90-të.

(K.P, A.M/ dosja.al)

Shto Koment