KRYESORET
Aktualitet

I akuzuar me të birin për 49 kg kokainë, Çekaj: S’kam njohuri për nisjen e bananeve

12 Janar 2022, 21:27 Nga DOSJA
I akuzuar me të birin për 49 kg kokainë, Çekaj:

TIRANË – Babai i Arbër çekajt, Selim çekaj e konsideroi inskenim arrestimin e tij dhe të birit për 49 kg kokainë që u gjetën në një kontejner me banane në pronësi të kompanisë së tyre vitin e kaluar. Në intervistë për emisionin “Në Shënjestër” në “News 24” 72-vjeçari deklaroi se nuk ka dijeni për nisjen e bananeve nga vendet e Amerikës së Jugut.

Në lidhje me arrestimin e tij, Çekaj tha se u kërkoi forcave të rendit që të merrte mallin e porositur (bananet) ndërsa kontejnerin ta merrnin uniformat blu. Në banesën e tij, pronari i kompanisë së bananeve “Ecoalmax” tregoi se nuk e di se si është futur lënda narkotike në kontejner. Ai e quan të paligjshme lënien e tij në burg për 6 muaj (prill-tetor 2021) pasi vuan nga 5 sëmundje.

“Kjo kompani me fruta ekzotike, bën kontrata të plota, avokati tha janë 12 kontrata. Për nisjen e bananeve, ne s’kemi njohur. Në 31 mars më kërkuan në Portin e Durrësit, nuk na linte një doganier. Kam qëndruar 16 orë. Më bën presion të jashtëzakonshëm për ngarkesën një kontejner me banane. Vinin nga Meksika dhe Ekuadori.

Doganier nuk kishte të drejtë nga ana ligjore,. Më tha do të kontrollojmë kontejnerin. Kur u mendua se do qëndronin bananet në port, avokati u lirua. Policia bëri zgjidhje tjetër. Në kontejner u gjet drogë. Nuk e di si vepruan.

U bëra kërkesë të më jepnin bananet, kontejneri të shkojë ku të dojë. Fenomeni i drogës në Portin të Durrësit po merr në qsfë njerëzit.

Ne porosisim banane, po të kishte gjë të jashtëlijghme, do të përgjigjesha. U thashë do i marr bananet t’i coj në magazinë. U thashë të më jepnin një dokument që bananet janë të pastra. Droga ishte fshehur në pjesën e parme të kontejnerit. E përmbysën. Më thanë me pranga nëduar: ‘shiko mallin tënd’.

Kontejnerin e kam porositur në Ekuador. Kam bërë pagesën në Durrës.

Pengimi i marrjes së mallit? E mora me shpjegim. Kontejnerin e kanë sjellë me makinën e djalit, ia kanë hapur me mjete zjarrfikëse. Dhe ia hodhën atij. Nuk pranova që kontejneri të vinte në magazinë. Një oficer i policisë gjyqësore e bëri detyrën e tij, tjetri tha do bëhet sot sonte. Nuk e mendoja që në moshën 72-vjeçare do përfundoja në burg. Kam qëndruar më shumë se 6 muaj në burg. është e paligjshme të mbash në burg një person në këtë moshë edhe me 5 sëmundje”, u shpreh Selim Çekaj.

Selim Çekaj u lirua nga Gjykata e Posaçme e Apelit në tetor të vitit të kaluar duke ia ndryshuar masën nga “Arrest me burg” në “Arrest në shtëpi”. Ai akuzohet për 49 kg kokainë të sekuestruara në një kontejner të kompanisë së tij në 1 prill 2021. Droga u gjet në Portin e Durrësit dhe porosia e bananeve erdhi nga Ekuadori.

I biri i tij, Arbër Çekaj është dënuar me 14 vite burg për akuzën e trafikut të 600 kg kokainë nga Amerika e Jugut.

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?