KRYESORET
Bota

Hyn në fuqi marrëveshja për kufijtë detarë mes Greqisë dhe Italisë

9 Nëntor 2021, 16:32 Nga DOSJA
Hyn në fuqi marrëveshja për kufijtë detarë mes

ITALI- Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias u takua të hënën në Romë me homologun e tij italian Luigi Di Maio. Gjatë takimit të dy ministrat ratifikuan Marrëveshjen mes dy vendeve për përcaktimin e zonave detare përkatëse.

Sipas Hellenic news, në deklaratat e përbashkëta më pas, Dendias vuri në dukje se kjo ishte një ngjarje shumë e gëzushme pasi lejon që të fillojë zbatimi i marrëveshjes:

“Ky akt simbolik është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Ai përfundon një çështje që ka qenë e pazgjidhur për 45 vjet dhe demonstron marrëdhëniet tona shembullore me Italinë, si brenda BE-së dhe në nivel dypalësh. Ne kemi lidhje të ngushta që mbulojnë të gjithë gamën: tregti, investime, pasi Italia ka një nga pozicionet më të rëndësishme në tregun grek. Ne kemi arritur shumë, por mund të arrijmë edhe më shumë, në sektorë të tillë si turizmi, kultura dhe arsimi ku punojmë ngushtë së bashku”, tha Dendias.

Ministri vuri në dukje se bashkëpunimi midis Greqisë dhe Italisë nuk ishte asgjë për tu habitur mes dy vendeve fqinje mike dhe se shkëmbimi i instrumenteve të së hënës tregoi gjithashtu respektin e të dy vendeve për të drejtën ndërkombëtare, veçanërisht Konventën e Kombeve të Bashkuara për Ligji i Detit (UNCLOS).

“Është qëllimi ynë i përbashkët që të gjitha vendet e Mesdheut të përqafojnë këto vlera, përkushtimin ndaj ligjit ndërkombëtar dhe UNCLOS. Kjo do të kontribuonte në stabilitetin ndërkombëtar dhe Greqia është gjithmonë e hapur për të nxitur bashkëpunimin shumëpalësh mbi këtë bazë. Fatkeqësisht, ne jemi ende larg realizimit të kësaj perspektive”, tha Dendias.

Duke komentuar veprimet dhe provokimin e Turqisë, Dendias tha se kishte informuar homologun e tij italian se Turqia po vazhdonte veprimet e saj të paligjshme në Mesdheun Lindor dhe po shkelte parimet themelore të së drejtës ndërkombëtare.

“Po vazhdon të bëjë kërcënime kundër Greqisë. Kasus belli, kërcënimi i luftës kundër Greqisë vazhdon të zbatohet për Turqinë. Është i vetmi vend në botë që ka lëshuar një kërcënim për luftë kundër një vendi tjetër. Ai lëshon gjithashtu kërcënime kundër Republikës së Qipros. Kjo nuk është diçka që ka të bëjë vetëm me Greqinë dhe Qipron, por familjen e Bashkimit Evropian në tërësi, duke përfshirë Italinë”, shtoi Dendias.

Ministri grek nënvizoi edhe çështjet e tjera të diskutuara në takimin me homologun e tij italian, duke thënë se ato përfshijnë ngjarjet në Libi, Ballkanin Perëndimor dhe sfidat me të cilat përballet Evropa, si migracioni. Ata diskutuan gjithashtu krizën klimatike dhe nevojën për të ndryshuar përzierjen e energjisë në mënyrë që të plotësohen nevojat e Evropës për furnizim me energji deri në përfundimin e tranzicionit të gjelbër.  Dendias tha se ai kishte theksuar nevojën që samiti i Parisit për Libinë, të cilin Italia bashkë-kryeson, të dërgojë një mesazh të qartë se trupat dhe mercenarët e huaj duhet të largohen dhe për mbajtjen e zgjedhjeve.

Ai gjithashtu vuri në dukje se zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor nuk janë inkurajuese dhe se ata ranë dakord që BE-ja duhet të mbështesë qartë perspektivën evropiane të rajonit, gjithmonë në përputhje me kushtet e njohura. Ai tha se Greqia mbështet pa mëdyshje fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke u kërkuar qeverive në ato vende që të shmangin sirenat e nacionalizmit. Dendias tha se Greqia dhe Italia do të punojnë edhe më ngushtë për ndalimin e migracionit, ndërsa theksoi se është një problem europian që kërkon një zgjidhje të përbashkët të BE-së.

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio, pas takimit të së hënës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias në Romë, shprehu kënaqësinë e tij për vizitën e Dendias në Itali. Di Maio tha se ai dhe Dendias diskutuan për një sërë çështjesh, që nga marrëdhëniet e tyre me vendet fqinje të jugut, çështjet ekonomike dhe ato të energjisë.

“Vizitat dypalëshe dhe kontaktet e ngushta po dëshmojnë miqësinë e fortë dhe bashkëpunimin e frytshëm mes vendeve tona. të cilat kanë marrëdhënie të shkëlqyera dhe bashkëpunim të ngushtë në lidhje me dosjet ndërkombëtare, duke filluar nga axhenda evropiane. Dua të filloj me ceremoninë e shkëmbimit të Instrumenteve të Marrëveshjes për Delimitimin e Zonave Detare. Një akt që sinjalizon fillimin e efektit të tij në nivel ndërkombëtar. Është një sukses i madh për të dy vendet dhe shumë i rëndësishëm për bashkëpunimin në Mesdhe, i cili dëshirojmë të bëhet shembull dhe pikë referimi për të ardhmen. Vetëm me dialog të vazhdueshëm dhe konstruktiv mes të gjitha vendeve të zonës, diçka që Italia do të vazhdojë të inkurajojë, mund të arrihet stabiliteti në Mesdheun Lindor”, tha ministri italian.

Në çështje të tjera, Di Maio tha se ai i përsëriti Dendias rëndësinë e mbështetjes së procesit politik në Libi dhe tërheqjes së menjëhershme të trupave mercenare dhe luftëtarëve të huaj.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Bota 9 Nëntor 2021, 08:40

Maqedonia e Veriut shpall krizën energjitike!

SHKUP – Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shpallur ditën e sotme zyrtarisht krizën energjitike e cila do të zgjasë 30 ditë. Këshilli i Ministrave ka vendo...

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!