Aktualitet

COVID-19/ Humbin jetën 2 pacientë tek Infektivi, konfirmohen 68 raste të reja, 4 pacientë të tjerë në gjendje të rëndë (SITUATA)

VIDEO
 • Humbin jetën dy pacientë nga Tirana, MSH: Vuanin nga sëmundje bashkëshoqëruese
 • 2 të infektuar të tjerë në Korçë, një prej tyre pensionist
 • Rëndohet sërish bilanci i COVID-19. Humbin jetën 2 pacientë tek Infektivi, shkon në 83 numri i viktimave. Ndërkohë janë konfirmuar 68 raste të reja. Harta është zgjeruar në 13 qytete. Në spitalin infektiv janë 83 pacientë, nga të cilët 4 janë në gjendje të rëndë.
  Featured image of article: COVID-19/ Humbin jetën 2 pacientë tek Infektivi, konfirmohen 68 raste të reja, 4 pacientë të tjerë në gjendje të rëndë (SITUATA) Genta Qirjako, ISHP
  Përditësuar:

  SHQIPËRI- COVID-19 shkakton 2 viktima të tjera. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije ditën e sotme se  viktimat janë një 58-vjeçar dhe një 59-vjeçar  nga Tirana, të cilët po merrnin trajtim në spitalin Infektiv. Sipas MSH-së pacientët vuanin nga sëmundje  bashkëshoqërues.

  Ndërkohë janë konfirmuar edhe 68 raste të reja. Harta është zgjeruar me 24 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 8 në Kukës, nga 5 raste në Vlorë, Berat, nga 3 raste në Elbasan, Lezhë, Kavajë, nga 2 raste në Shkodër, Kurbin, Korçë dhe nga 1 rast në Divjake dhe Lushnje.

  Sakaq në spitalin Infektiv janë 83 pacientë,  10 pacientë janë në terapi intensive. Nga këta 10 pacientë, 4 janë në gjendje të rëndë.

  Lajm i mirë është se 47 qytetarë kanë fituar betejën me COVID-19, duke e çuar në 1791 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

  Njoftimi i ministrisë:

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 68 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit 47 të shëruar në 24 orët e fundit, ndërsa vijon të ketë shtrime të reja me simptoma të rënduara si pasojë e Covid19 Genta Qirjako, Instituti i Shëndetit Publik

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike në vend në 24 orët e fundit. Fatkeqësisht, dy qytetare nuk e kanë fituar dot betejën me Covid19 në spitalin infektiv, ku po trajtoheshin në terapi intensive si pasojë e simptomave të rënda të shkaktuara nga Covid19. Pacientet 58 dhe 59 vjeç nga Tirana, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, nuk mundën të mbijetojnë megjithë përpjekjet e mjekëve dhe terapinë e trajtimit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerave.
  Situata në spitalin infektiv paraqitet serioze, ku ka rëndim të gjendjes shëndetësore të pacientëve në terapi intensive dhe është rritur numri i pacientëve të intubuar.
  Aktualisht janë të shtruar 83 pacientë në spital, 10 pacientë janë në terapi intensive dhe 4 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 397 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 68 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 24 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 8 në Kukës, nga 5 raste në Vlorë, Berat, nga 3 raste në Elbasan, Lezhë, Kavajë, nga 2 raste në Shkodër, Kurbin, Korçë dhe nga 1 rast në Divjake dhe Lushnje.
  Në 24 orët e fundit janë shëruar 47 qytetarë, duke e çuar në 1791 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
  Në vendin tonë aktualisht janë 1232 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.
  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën thirrje të gjithë qytetarëve të ndërgjegjësohen për respektimin e masave të vendosura.
  Situata serioze në spitalin infektiv ku ka dhe mosha të reja të shtruara, kërkon reflektim nga ana e qytetarëve për të ruajtur distancimin fizik, për të ruajtur higjienën personale, për të mbajtur maskën në ambiente të mbyllura, apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca fizike prej të paktën 1.5 metër.
  Bizneset duhet të marrin të gjitha masat për zbatimin e protokolleve të higjienës të miratuara nga autoritetet shëndetësore, për të ruajtur punonjësit dhe qytetarët.

  Në rast se keni shenja të sëmundjes, izolohuni dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.

  Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.
  COVID-19 – Statistika (8 Korrik 2020)
  Testime totale 30696
  Testime molekulare 26686
  Testime serologjike 4010
  Raste pozitive 3106
  Raste të shëruara 1791
  Raste Aktive 1232
  Humbje jete 83 (Qarku Tiranë 46, Durrës 13, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 12, Kukës 1, Elbasan 2, Lezhë 1, Berat 1)

  Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
  Tiranë 488
  Durrës 222
  Shkodër 161
  Vlorë 120
  Lezhë 65
  Fier 42
  Korçë 31
  Elbasan 28
  Kukës 28
  Berat 20
  Gjirokastër 15
  Dibër 12

  J.V/Dosja.al

  Shto Koment