Rajoni

‘Humbasim 1 milion euro në ditë’, Vuçiç zbulon se çfarë pret nga qeveria e re e Kosovës: Shpresojmë që të heqë masat tregtare, atëherë…

Kreu i shtetit serb Aleksandër Vuçiç ka shtuar se nëse Prishtina heq këto kufizime, dialogu mes Serbisë dhe Kosovës do të rinisë në fund të qershorit.
Featured image of article: ‘Humbasim 1 milion euro në ditë’, Vuçiç zbulon se çfarë pret nga qeveria e re e Kosovës: Shpresojmë që të heqë masat tregtare, atëherë… Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë

SERBI– Kreu i shtetit serb Aleksandër Vuçiç ditën e sotme gjatë një vizite në Novi Pazar, është shprehur se Serbia humb një milionë euro në ditë për shkak të masave tregtare që ka vendosur Prishtina. Ndër të tjera ai ka thënë se shpreson që qeveria e re të bëjë diçka në lidhje me këtë çështje.

“ Serbia humb një milion euro në ditë për shkak të masave tregtare të Prishtinës do të shohim se çfarë do të bëjë qeveria e re e Prishtinës, nëse do t’i heqë apo jo këto masa,”- tha ai.

Po ashtu ai ka shtuar se nëse Prishtina heq këto kufizime, dialogu mes Serbisë dhe Kosovës do të rinisë në fund të qershorit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dialogu Prishtinë-Beograd u ndërpre në fund të vitit 2018, pasi qeveria e ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, vendosi tarifën prej 100 % mbi mallrat e Serbisë dhe Bosnje dhe Hercegovinës. Më pas, qeveria e drejtuar nga ish-kryeministri, Albin Kurti, e shfuqizoi vendimin për tarifën, duke e zëvëndësuar atë me masat e reciprocitetit ndaj Serbisë.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment