Politike

Humbi nga COVID dy vëllezër brenda ditës, pedagogu Afrim Osmani thirrje Ramës: Kjo s’është krizë e mjekëve, por e juaja! Manastirliu nuk ka zotësi, Çomo nuk di të drejtojë! Ju dëgjova me vëmendje por… (SHKRIMI I PLOTË)

Osmani thotë se ministrja Ogerta Manastirliu nuk ka zotësi për të përballuar një krizë si kjo, ndërsa mjekja Najada Como, po bën një lidership të gabuar.
Featured image of article: Humbi nga COVID dy vëllezër brenda ditës, pedagogu Afrim Osmani thirrje Ramës: Kjo s’është krizë e mjekëve, por e juaja! Manastirliu nuk ka zotësi, Çomo nuk di të drejtojë! Ju dëgjova me vëmendje por… (SHKRIMI I PLOTË)

TIRANË- Pedagogu Afrim Osmani, i cili humbi të dy vëllezërit e tij brenda ditës për shkak të komplikacioneve me COVID19, i ka dërguar një thirrje publike kryeministrit Edi Rama për reflektim. Në një shkrim në rrjetet sociale, Osmani thotë se kriza nuk është e mjekëve, por e drejtuesve që iu është lënë në dorë menaxhimi i pandemisë COVID19. Osmani thotë se ministrja Ogerta Manastirliu nuk ka zotësi për të përballuar një krizë si kjo, ndërsa mjekja Najada Como, po bën një lidership të gabuar. Më 12 nëntor, pedagogu njoftoi se dy vëllezërit e tij, Astrit dhe Arjan Osmani ndërruan jetë për shkak të komplikacioneve nga COVID19. Ata ishin të shtruar të dy në spitalin Infektiv, por nuk mundën që t’ja dilnin.

POSTIMI I PLOTË: 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Z. Kryeministër! Kjo nuk është kriza e profesionistëve, as e doktorëve, as e infermierëve..
Kjo është kriza e menaxherëve dhe jo e menaxherëve te nivelit të ulët dhe nivelit të mesëm, por e menaxherëve te nivelit të lartë. Janë menaxherët e nivelit të lartë që përgjigjen për veprimet strategjike, për rrugët e daljes nga kriza, që organizojne dhe udhëheqin daljen nga kolapsi. E gjithë kjo situatë e jashtëzakonshme është lënë në dorë të Ministres Ogerta Manastirliu dhe Dr. Najada Çomo.
– E para më vjen keq ta them, që perveç një perkushtimi njerezor, nuk ka as zotësitë minimale për të perballur një krizë të ketij niveli.
– E dyta po bën një lidership të gabuar në kurriz të një zgjidhjeje, që do te ishte shume më e mire dhe më me rezultat për pacientët.
Në gjithë historinë e lidershipit në kohë të veshtira krizash, apo stuatash të ngjashme ka zakonisht dy zgjidhje:
– Ose ju duhet të zbrisni vetë dhe të përvishni mëngët;
– ose delegoni personat e duhur të cilët me njohuritë por edhe vizionin e tyre do të mund të bëjnë bashkë dhe angazhojnë rreth një qëllimi, stafin e përgjithshëm të mjekëve dhe stafin tjeter mjekësor për përballimin dhe administrimin me humbje minimale të situatës. Eshtë një gabim i madh kur duam ta justifikojmë situatën në vendin tonë, duke marr për shembull vendet e tjera. Ne jemi një vend i vogël, me një numër ende relativisht të vogel pacientësh që rrezikojnë jetën dhe kemi përveç të tjerash edhe potencial solidarizimi. Ju degjova me vemendje në fjalen tuaj, jam nje adhurues i publicistikes dhe i narracionit tuaj, por shikoj që kjo armë e juaja e fortë nuk ndihmon fare në perballimin e kësaj situate, perkundrazi e keqëson atë. E perseris, është një krizë menaxheriale dhe jo një krizë e profesionistëve. Doktorët dhe infermieret janë punonjës jo menaxherialë, për rrjedhojë në rastin konkretë kane shumë pak në dorë për përmrësimin e situatës edhe pse jetët e njerëzve shpëtohen nga duart e tyre. Ju siguroj që nëse do të vendosni njerëzit e duhur në drejtim, ndryshimi i gjendjes do të jetë me ditë dhe jashtëzakonisht i dukshëm. Take action, not reaction!

(F.g/dosja.al)

Shto Koment