Bota

Huawei 5G duhet të hiqet nga Britania e Madhe deri në vitin 2027

Për shkak se sanksionet amerikane prekin vetëm pajisjet e reja, qeveria nuk beson se ekziston një justifikim i sigurisë për heqjen e pajisjeve 2G, 3G dhe 4G të furnizuar nga Huawei.
Featured image of article: Huawei 5G duhet të hiqet nga Britania e Madhe deri në vitin 2027 Foto ilustruese

BRITANI E MADHE-  Britania e Madhe do të ndalojë blerjen e pajisjeve të reja Huawei 5G pas 31 dhjetorit, ndërsa njoftohet se ata gjithashtu duhet të heqin të gjithë aktivitetin e firmës kineze 5G nga rrjetet e tyre deri në vitin 2027. Ky lajm është bërë me dije nga sekretari Oliver Dowden i cili ka bërë këtë deklarat para Dhomës së Komunave.

Ai ndjek sanksionet e vendosura nga Uashingtoni, i cili pretendon se firma paraqet një kërcënim të sigurisë kombëtare, akuzë të  cilën Huawei mohon. Ndër  të tjera ai ka thënë se kostoja kumulative e kësaj, dhe kufizimet e mëparshme të shpallura kundër Huawei në fillim të vitit, do të shkonin deri në 2bn.

“Ky nuk ka qenë një vendim i lehtë, por është i duhuri për rrjetet e telekomit në Britaninë e Madhe, për sigurinë tonë kombëtare dhe ekonominë tonë, si tani edhe për një plan afatgjatë.”- tha ai.

Për shkak se sanksionet amerikane prekin vetëm pajisjet e reja, qeveria nuk beson se ekziston një justifikim i sigurisë për heqjen e pajisjeve 2G, 3G dhe 4G të furnizuar nga Huawei.

Huawei tha: Lajm i keq për këdo në Mbretërinë e Bashkuar me një telefon celular Huawei , që ka kërcënuar të transferojë Britaninë në korsinë dixhitale të ngadaltë, të shtyjë faturat dhe të thellojë ndarjen dixhitale.

Qeveria dëshiron që operatorët të “largohen” nga blerja e pajisjeve të reja Huawei për t’u përdorur në rrjetin me fibër të plotë. Dowden tha që ai priste që kjo të ndodhte brenda dy viteve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai shpjegoi se po jepej kohë shtesë për brezin e gjerë në mënyrë që të shmangte Britaninë e Madhe të varur nga Nokia si furnizuesi i vetëm i disa pajisjeve.

 Shqetësimet e çipave

Britania e Madhe rishikoi për herë të fundit rolin e Huawei në infrastrukturën e telekomunikacionit në janar, kur u vendos që firma të mbetet një furnizues. Ndërkohë në maj Shtetet e Bashkuara futën sanksione të reja të krijuara për të prishur aftësinë e Huawei. Kjo bëri që zyrtarët e sigurisë të konkludonin se ata nuk mund të siguronin më origjinalitetin e produkteve të saj.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment