Rajoni

Hoti optimist për të ardhmen e Kosovës: Kemi përkrahje të madhe nga ndërkombëtarët

Hoti u shpreh se Kosova ka momentin më të mirë se asnjëherë më parë për të përmbyllur formimin e shtetësisë së saj.
Featured image of article: Hoti optimist për të ardhmen e Kosovës: Kemi përkrahje të madhe nga ndërkombëtarët Avdullah Hoti, kryeministri i Kosovës

SHBA- Kryeministri Avdullah Hoti ka folur nga Uashingtoni për procesin e dialogut me Serbinë, por dhe situatën e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Në një intervistë në Klan Kosova, Hoti u shpreh se Kosova ka momentin më të mirë se asnjëherë më parë për të përmbyllur formimin e shtetësisë së saj.

Në lidhje me këtë, kreu i qeverisë ripërsëriti kërkesën e tij për ta mbështetur këtë proces edhe partitë opozitare, pa votën e së cilës nuk mund të ratifikohet marrëveshja në rast se arrihet, njofton Klan Kosova.

I ftoj të gjithë edhe Vetëvendosjen edhe opozitën që të jemi të bashkuar në këtë çështje në konsolidimin e shtetësisë së Kosovës në arenën ndërkombëtare. Kemi mjaft tema që mund të bëjmë garë politike. Dialogu është temë strategjike, është momentum i jashtëzakonshëm për ta përmbyllur pasi kemi mbështetje të madhe të miqve kryesorë. S’është pasqyrë e mirë kur për çështje të tilla të zhvillohet rivalitet politik”, u shpreh Hoti.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më tej ai tha se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohje reciproke, Hoti tha se nuk ka pasë asnjë hezitim nga miqtë perëndimorë për këtë. “Dialogu përfundon me njohje reciproke dhe është i kufizuar në kohë brenda javësh dhe muajsh dhe jo një dialog që s’ka fund. Mbi këto parime kam pasë asnjë hezitim nga miqtë”, shtoi ai.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment