Rajoni

Homazhet për Astrit Deharin, Albin Kurti shkon pranë familjes, Konjufca: Autorët do vihen para drejtësisë

 • 3 vite nga vdekja e Astrit Deharit, e bija përlot të gjithë teksa i çon lule tek varri
 • Anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufcau shpreh se Dehari ishte një aktivist i dalluar i cili ishte plotë vullnet e pozitivitet i vendosur në qëndrimin e tij dhe palëkundur në idealin që e kishte.
  Featured image of article: Homazhet për Astrit Deharin, Albin Kurti shkon pranë familjes, Konjufca: Autorët do vihen para drejtësisë Albin Kurti, Konjufca dhe anëtarë të Vetëvendosjes

  KOSOVË– Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe anëtarë të tjerë të këtij subjekti politik kanë qenë të pranishëm ditët e sotme në homazhet e mbajtura në nder të Astrit Deharit, ish-aktivistit që u vra në burg.

  Anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufcau shpreh se Dehari ishte një aktivist i dalluar i cili ishte plotë vullnet e pozitivitet i vendosur në qëndrimin e tij dhe palëkundur në idealin që e kishte.

  Sot Astrit Dehari po përkujtohet në dritën e një ekspertize të re nga Zvicra e cila tregoi se Astriti as nuk e humbi jetën aksidentalisht, as nuk u vetëvra, por prapa kësaj ngjarje fshihet një krim që dorasit e tij duhet të vihen para drejtësisë,”– tha Konjufca më tej.

  Anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje shtoi gjithashtu se Lëvizja Vetëvendosje dhe populli shqiptar do e kujtojnë Astrit Deharin si simbol të drejtësisë dhe se asnjëherë nuk do ndalen derisa dorasit e këtij krimi të dalin para bankave të drejtësisë.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Babai i ish-aktivistit të ndjerë, Avni Dehari falënderoi të gjithë në emër të familjarëve për mbështetjen që po i ofrojnë familjes së tij në këto ditë.

  trevjetorin e vdekjes së Astrit Deharit, Lëvizja Vetëvendosje organizoi një sërë aktivitetesh. Në orën 12:00 ata mbajtën një marsh me moton “Një popull për drejtësi”, pastaj dhuruan gjak në selinë qendrore të Vetëvendosjes.

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment