Bota

Hollanda ashpërson masat anti-COVID, lëvizje vetëm për nevojat bazike dhe udhëtarët duhet të kenë dy teste negative për të hyrë në vend

Nga e Shtuna në mbrëmje, banorët duhet të ndjekin një shtetrrethim nga ora 21:00 deri në 4:30 të mëngjesit pasardhës, gjatë së cilës kohë ata do të ndalohen të largohen nga shtëpitë e tyre. Qëllimi është të zvogëlohen infeksionet ndërsa shqetësimet rriten për mutacionet e virusit.
Featured image of article: Hollanda ashpërson masat anti-COVID, lëvizje vetëm për nevojat bazike dhe udhëtarët duhet të kenë dy teste negative për të hyrë në vend foto ilustruese

HOLLANDË– Hollanda është vendosur të hyjë në fazën e saj më të vështirë të kufizimeve anti-koronavirus deri më tani, duke vendosur një shtetrrethim natën në të gjithë vendin në një përpjekje për të kontrolluar shkallën e infeksionit.

Nga e Shtuna në mbrëmje, banorët duhet të ndjekin një shtetrrethim nga ora 21:00 deri në 4:30 të mëngjesit pasardhës, gjatë së cilës kohë ata do të ndalohen të largohen nga shtëpitë e tyre. Qëllimi është të zvogëlohen infeksionet ndërsa shqetësimet rriten për mutacionet e virusit. Vendi ka ndaluar gjithashtu fluturimet nga Britania, Afrika e Jugut dhe Amerika e Jugut, ku janë identifikuar variante më të transmetueshme të koronavirusit.

Shkeljet e shtetrrethimit do të dënohen me një gjobë prej 116 dollarësh. Përjashtimet bëhen për njerëzit që shkojnë në punë, kujdesen për të tjerët, duhet të udhëtojnë ose të shëtisin qentë e tyre. Fillimi i ndalimit të orës do të qëndrojë në vend deri më 9 Shkurt, raporton Observer.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qeveria Hollandeze gjithashtu ka intensifikuar rregullat për udhëtarët që hyjnë në vend. Hyrësit tani do të duhet të paraqesin një test negativ PCR dhe t’i nënshtrohen një testi tjetër të shpejtë përpara se të hipin në aeroplan, anije, tren ose autobus. Hollanda ka qenë në bllokim që nga mesi i Dhjetorit.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment