Bota

Holanda ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për personat nën 60 vjeç

The Guardian shkruan se ndalimi i vaksinimit të popullsisë mbi 60 vjeç në Holandë do të jetë për shkak se një grua ka humbur jetën pasi kishte marrë një dozë të vaksinës. 
Featured image of article: Holanda ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për personat nën 60 vjeç Foto ilustruese

HOLANDË- Holanda ka ndaluar vaksinimin me AstraZeneca për popullsinë mbi 60 vjeç. The Guardian shkruan se ndalimi i vaksinimit të popullsisë mbi 60 vjeç në Holandë do të jetë për shkak se një grua ka humbur jetën pasi kishte marrë një dozë të vaksinës.

Në Holandë deri tani ishin planifikuar 10 mijë vaksina për popullsinë mbi 60 vjeç. Të gjitha këto vaksina do të anulohen për këtë moshë dhe do u jepen moshave më të ulta. Deri tani vaksinimi me AstraZeneca wshtw ndaluar nw Kanada dhe Gjermani pwr gratw nwn 55 vjeçe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që nga fillimi i pandemisë deri tani në Holandë janë regjistruar 1,287,696 persona me Covid, ndërsa 16,575 të tjerë kanë humbur jetën.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment