KRYESORET
Bota

Hodhën në erë zyrën ndërlidhëse me Jugun/ Procedura gjyqësore e Koresë së Jugut e ngritur kundër Kim Yo-jong

17 Korrik 2020, 15:15 Nga DOSJA
Hodhën në erë zyrën ndërlidhëse me Jugun/

KORE E  VERIUT– Pasi Koreja e Veriut hodhi në erë zyrën ndërlidhëse meJugun
një muaj më parë, tashmë ka bërë që tenisonet të rriten dhe marrëdhëniet me Korenë e Jugut të përkeqësohen akoma më shumë.

Një avokat konservator në Jug ka deklaruar se përgjegjës për këtë ngjarje është vetëm një person, dhe bëhet fjalë për Kim Yo- jong. Motra e vetme e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

Me këtë pretendim ai ka ngritur një padi kundër zonjës Kim. Prokurorët e Koresë së Jugut kanë thënë ditën e sotme se po shqyrtonin çështjen gjyqësore, por nuk ishte e qartë nëse ata do të nisin një hetim zyrtar.

Mesa duket ato i kanë “duart e lidhura”, por praktikisht ata nuk kanë asnjë mënyrë ta thërrasin motrën e z. Kim në gjyq për t’u përballur me këtë akuzë.

Padia është simbolike, por nëse ajo del me një reagim nga Veriu për këtë çështje, kjo mund të çojë në përkeqësimin e mëtejshëm të marrëdhënieve midis dy Koreve.

Avokati aktivist, Lee Kyung-jae, një kritik i zëshëm i Moon Jae-in, presidenti i Koresë së Jugut, u tha gazetarëve javën e kaluar se ai ishte nxitur për të ngritur padinë pjesërisht sepse qeveria e Z. Moon nuk kishte qenë agresive në trajtimin e shkatërrimit të Zyrës ndërlidhëse me Veriun.

Marrëdhëniet ndër-koreane ishin më të mira në vitin 2018, kur zoti Kim zhvilloi samitin me Presidentin Moon, i cili ndihmoi në rregullimin e takimeve midis Z. Kim dhe Presidentit Trump. Por lidhjet u ftohën sapo takimi i dytë i Z. Kim me Z. Trump, i mbajtur në Vietnam në shkurt 2019, u shkatërrua.

Tensionet mes dy Koreve u rritën kur Kim u bë fytyra dhe zëri i linjës së fortë të Koresë së Veriut. Pasi aktivistët në Jug dërguan fletëpalosje anti-Koreane të Veriut mbi kufirin në Veri. E për këtë arsye Koreja e Veriut bëri një seri deklaratash duke kërcënuar për hakmarrje, përfshirë shkatërrimin e zyrës ndërlidhëse. (Që u hodh në erë një muaj më parë)

Burimi: Nytimes

A.C/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet