Bota

HISTORIKE! Kinezët ‘zënë’ mend, nuk do të hanë më katër putroshët e dashur, ndalohet me ligj në këtë qytet edhe mishi i bretkosës, gjarprit dhe breshkës

Aktivistët e kafshëve e kanë mbështetur gjithashtu këtë nismë dhe legjislacioni u miratua dje nga ligjvënësit në Shenzhen, një qytet me rreth 13 milion banorë, dhe do të hyjë në fuqi më 1 maj, sipas një njoftimi të qeverisë.
Featured image of article: HISTORIKE! Kinezët ‘zënë’ mend, nuk do të hanë më katër putroshët e dashur, ndalohet me ligj në këtë qytet edhe mishi i bretkosës, gjarprit dhe breshkës Foto Ilustruese
Përditësuar:

KINË– Banorët e qytetit Shenzhen në Kinë duket sikur kanë reflektuar. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se ata nuk do të hanë më mishin e maces, gjarprit, bretkosës dhe breshkës dhe të qenit. Këtë herë kjo gjë do të ndalohet me ligj. Sipas Dailymail, kjo masë është marrë për minimizimin e përhapjes së Covid-19, virus i cili deri më tani ka ardhur nga kashët.

Aktivistët e kafshëve e kanë mbështetur gjithashtu këtë nismë dhe legjislacioni u miratua dje nga ligjvënësit në Shenzhen, një qytet me rreth 13 milion banorë, dhe do të hyjë në fuqi më 1 maj, sipas një njoftimi të qeverisë.

Festivali vjetor i mishit të qenit është një nga festivalet më të njohur të ushqimit në Kinë. Gjatë asaj periudhe nëpër rrugët e Kinës sheh mijëra qen të vrarë, që më pas hahëehn nga vendasit. Tashmë ligji e ndalon këtë gjë dhe kjo është nisma e parë e këtij lloji që ndërmerret në Kinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë COVID-19 vijon të jetë një kërcënim për të gjithë botën. 47,249 kanë humbur jetën deri më tani në të gjithë globin, ndërsa 936,204 të tjerë janë të infektuar. Betejën me koronavirusin e kanë fituar 194,578 të tjerë. Epiqendra e COVID-19 është Europa, ku tri shtetet më të prekura janë Spanja, Italia dhe Franca. Numri i viktimave në Itali ka shkuar në 13,155. Ndërkohë në Spanjë kanë humbur jetën 9,387 persona. Edhe Franca po lufton çdo ditë me COVID-19, ku deri më tani kanë humbur jetën 4,032 persona.

Virusi është përhapur shumë edhe në Ballkan. Raste të reja çdo ditë në Greqi, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovë. Në Shqipëri numri i personave të infektuar ka shkuar në 259, ndërkohë që 15 persona kanë ndërruar jetë. 67 persona janë të shëruar.

(f.m/dosja.al)

Një Koment në “HISTORIKE! Kinezët ‘zënë’ mend, nuk do të hanë më katër putroshët e dashur, ndalohet me ligj në këtë qytet edhe mishi i bretkosës, gjarprit dhe breshkës

  1. Kinezët nuk hanë mishin e qenit.Koreanët po.

Shto Koment