Bota

Historia e fotografit që shkrepi ikonën “Njeriu Tank”, kush ishte burri misterioz që i doli para ushtrisë (FOTO)

Disa degë të medias morën një fotografi të "Tank Man", por ishte qëllimi më i përdorur i Widener. Ajo u shfaq në faqet e para të gazetave në të gjithë botën, dhe ajo u propozua atë vit për një Pulitzer Prize.

Në fillim, Jeff Widener u mërzit nga njeriu që hynte në të shtënë. Widener, një fotograf i lidhur me Associated Press, ishte duke fokusuar kamerën e tij tek tanket në sheshin Tiananmen të Pekinit, kur nga ky kënd i doli përpara ky njeri i veshur me  një këmishë të bardhë dhe pantallona të errëta, duke mbajtur në duar disa qese, në dukje si për pazar.

Widener mendonte se ky person ishte duke prishur foton e tij, dhe kornizën që kishte në mendje të krijonte. Ai kurrë se kishte menduar se ishte momenti, kur ai do shkrepe një nga fotot më ikonë në histori.  Ishte 5 Qershor 1989, një ditë pasi trupat kineze nisën të godisnin me dhunë demonstruesit, të cilët kishin qenë në shesh për më shumë se një muaj, në kërkim të demokracisë.

Widener kishte qenë në Pekin për një javë për të mbuluar protestat dhe ai ishte lënduar kur filloi goditja vdekjeprurëse.

“Unë u godita në kokë nga një protestues në mëngjesin e hershëm të 4 qershorit dhe isha i prekur edhe nga gripi,” tha Ëidener. “Kur kam fotografuar “Njeriun mbi Tank” nga kati i gjashtë i hotelit në Pekin, isha mjaft i sëmurë dhe plagosur”.

Hoteli kishte fushëpamje në pikën më të mirë të sheshit, që tani ishte nën kontrollin e ushtrisë.

Trupat kineze dhe tanket u mblodhën në Pekin një ditë pas fillimit të goditjes.

Një student protestues vuri barrikadë në rrugën e një automjeti të blinduar tashmë të djegur. Një ushtar i cili u arratis nga automjeti u vra nga demonstruesit.

Nga ballkoni i hotelit, Widener shikonte ndërsa njeriu u përball me tankin e plumbit, duke qëndruar drejtpërdrejt para tij. Tanku u ndal dhe u përpoq për që të dilte anash burrit. Njeriu u zhvendos, duke i bllokuar rrugën edhe një herë.

Në një moment gjatë bastisjes, njeriu u ngjit në bordin e plumbit dhe dukej se fliste me këdo që ishte brenda.

“Isha rreth gjysmë milje larg rreshtit të tankeve dhe kështu nuk mund të dëgjoja,” tha Widener.

Njeriu u rrëzua nga ushtria. Deri më sot, ne nuk e dimë se kush është dhe çfarë i ndodhi atij. Por ai mbetet një simbol i fuqishëm i sfidës.

Një statujë e quajtur Goddess of Democracy, e cila u ngrit për vetëm pak ditë, përballet me një portret të udhëheqësit komunist Mao Ce Dun në më 30 maj 1989. Statuja u modelua pas Statujës së Lirisë.

Mjetet ushtarakë kinezë, duke përfshirë pushkë, helmeta dhe një kapelë, shfaqen në sheshin Tiananmen gjatë demonstratave pro-demokracisë.

Nga kjo pikë, qeveria kineze po përpiqej me dëshpërim për të kontrolluar mesazhin që dilte në botë.

Disa ditë para fillimit të goditjes, Kina kishte bërë përpjekje për të ndaluar të gjitha mediat amerikane, duke përfshirë CNN, të transmetonin drejtpërdrejt në Pekin.

“Gjithmonë ka pasur një rrezik të madh të arrestimit dhe të konfiskimit të filmit”, tha Widener.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Martsen, nxënësi që ndihmoi Widener të hynte në hotelin e Pekinit, e vendosi filmin “Tank Man” në të brendshme dhe e kontrabandoi atë jashtë hotelit. Imazhet u transmetuan shpejt mbi linjat telefonike në pjesën tjetër të botës.

Një ushtar këndoi në mesin e protestuesve pro-demokracisë. Policia dhe ushtria herë pas here do të përzier me protestuesit në një përpjekje për të mbajtur demonstratat paqësore.

Një tank kinez ra në një barrikadë të autobusëve të djegur para hotelit të Pekinit më 6 qershor 1989.

Disa degë të medias morën një fotografi të “Tank Man”, por ishte qëllimi më i përdorur i Widener.

Ajo u shfaq në faqet e para të gazetave në të gjithë botën, dhe ajo u propozua atë vit për një Pulitzer Prize.

“Megjithëse e dija që fotografia ishte shumë e mirënjohur, nuk ishte vetëm vite më vonë kur pashë një post AOL ku imazhi im u emërua si një nga 10 fotografitë më të paharrueshme të të gjitha kohërave. Kjo ishte hera e parë që kuptova se kisha kryer diçka të jashtëzakonshme, “tha Widener.

Protestat në Pekin filluan pas vdekjes së ish-udhëheqësit komunist Hu Yaobang më 18 prill 1989.

Hu kishte punuar për të lëvizur Kinën drejt një sistemi politik më të hapur dhe ai ishte bërë simbol i reformës demokratike. Studentët e zisë marshuan në sheshin Tiananmen për të thirrur për një qeveri më demokratike.

Një kamion i vë në lëvizje ushtarët kinez poshtë Bulevardit Chang’an të Pekinit një ditë pas fillimit të goditjes.

Ushtria i rrethoi studentët që protestonin në sheshin Tiananmen më 28 maj 1989.

Mijëra njerëz iu bashkuan studentëve gjatë disa javëve të ardhshme për të protestuar kundër sunduesve komunistë të Kinës.

Një tubim më 19 maj tërhoqi rreth 1.2 milionë njerëz. Një statujë 33 metra e gjatë, Goddess of Democracy, u ndërtua për katër ditë dhe u vendos në shesh.

“Kishte një atmosferë karnavalesh dhe një lehtësi në ajër”, kujtoi Ëidener. “Unë mendoj se shumica e mediave u përfshinë në të gjithë çështjen dhe unë personalisht e gjeti të mahnitshme se kishte një statujë të demokracisë në Bulevardin Chang’an, i cili u përball me portretin mao të Maos që simbolizonte komunizmin”.

Burimi: CNN

Përshtati në shqip: F.g/dosja.al

Shto Koment