ArgetimBota

Hijeshia e jashtëzakonshme e “New York Café” në Budapest, një nga kafenetë më të bukurat në botë (FOTO)

Më shumë duket si një palllat luksoz sesa një vënd për të pirë një kafe, filxhan çaj apo edhe një cope ëmbëlsirë.
Featured image of article: Hijeshia e jashtëzakonshme e “New York Café” në Budapest, një nga kafenetë më të bukurat në botë (FOTO) Kafeneja më e bukur në botë në Budapest

HUNGARI–  Teksa futesh ne “New York Cafe’ në Budapest mbetesh i mahnitur,  do të mendosh se ke hyrë në ekuivalentin hungarez në Sistine Chapel. “New York Café” është cilësuar si kafeneja me e bukur në botë.

Kafeneja e ndërtuar në stilin e Rilindjes Italiane, është një nga kafenetë më të vjetra në Budapest, që daton 125 vjet, llambadarë që varen nga tavanet e larta të stolisura në mënyrë spektakolare.

Më shumë duket si një palllat luksoz sesa një vënd për të pirë një kafe, filxhan çaj apo edhe një cope ëmbëlsirë.

“Gabor Foldes, menaxher i PR dhe marketingut për hotelin në “New York Palace”, ku bën pjesë kafeja, tha për CNN Travel.” Njerzit vijnë këtu bëjnë foto dhe ikin.

Shumicën e kohës nëse ndodhesh në atë kafe de ta kalosh kohën duke fotografuar ambientet fantastike, ose duke shikuar vazhdimisht lartë duke admiruar gjithçka në atë kafene.

Historia e saj fillon në 1894, kur Ndërmarrja e Sigurimeve të Jetës në Nju Jork hapi selinë e saj evropiane në Budapest dhe vendosi të ndërtojë një “shtëpi kafeje” menjëherë.

Për herë të parë u fut në Hungari nga Turqit në shkekullin 16-të. Rreth 500  kafe u hapën në qytet gjatë asaj kohe,dhe Kafeja e Nju Jorkut ishte njëra prej tyre.

 

Menuja e kësaj kafeje fantastike është e përbërë nga ëmbëlsira tradicionale të Hungarisë, duke përfshirë rreth 16 ëmbëlsira, por nuk është guzhina ajo që bënë për vete më qindra vizitor por është ambieni.

Pronarët e këtij ambienti kishin për qëllim që të krionin “kafenenë më të bukur në botë”.

“Ky nuk ishte vetëm një vend për të pasurit”, thotë kritiku hungarez i ushqimit Andras Jokuti. “Ishte një pikë takimi për artistë të varfër.

“Ata thjesht shkuan atje me shpresën se do të ketë disa njerëz të pasur  që do t’u ofrojnë atyre një vakt.

“Për shembull, për një poezi të këndshme për gratë e tyre, ose për ndonjë shërbim tjetër, ose thjesht për të ndihmuar në formulimin e një letre.”

Kjo solli lindjen e një lëvizjeje letrare të njohur si “Nyugat”, e cila mori emrin e saj nga një periodik që botonte poezi dhe prozë nga shkrimtarët hungarezë.

“Për ne, nuk është vetëm një kafene, është pika fillestare e letërsisë moderne hungareze,” thotë Foldes. “Të gjithë shkrimtarët dhe poetët më të njohur kanë ardhur këtu. Ishte i mbushur me shkrimtarë. Ne jemi shumë krenarë për këtë.”

Sipas legjendës, në natën e saj të hapjes, një grup shkrimtarësh, përfshirë autorin e njohur Molnár Ferenc,  erdhën të parët në atë vend, dhe hodhën çelësin e derës kryesore në Danub, në mënyrë që të mund të qëndronte i hapur tërë natën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nuk e di nëse është e vërtetë, sepse ai [Ferenc] ka qenë vetëm 17 vjeç në atë kohë, “thotë Foldes.” Por është një histori e shkëlqyer. ”

Megjithatë, duket se kishte diçka të një lloj hierarkie se ku do të uleshin shkrimtarët ndërsa ishin brenda në kafene.

“Pjesën më të ulët, ne e quajmë Deep Ëater sepse artistët jo aq profesionistë, qëndronin gjithmonë atje”, thotë Tamas Fazekas, menaxher i përgjithshëm i Hotelit Neë York Palace

“Dhe të famshmit, ata uleshin sipër … dhe ata dhanë ushqim për këta artistë në katin e poshtëm. Dhe thanë:” Mirë, më shkruaj tani një histori. ”

Ndërsa popullariteti i tij, veçanërisht me shkrimtarët, vazhdoi për një kohëzgjatje të gjatë, ngjarjet e viteve të ardhshme, më e rëndësishmja Lufta e Parë  dhe e Dytë Botërore dhe pushtimi Sovjetik i Hungarisë,ishin gati një ndikimi shkatërrues.

Me kalimin e viteve, vendi kaloi nëpër mishërime të ndryshme, duke funksionuar si restorant në një moment dhe madje edhe një dyqan i veshjeve sportive.

Ndërtesa kryesore u shndërrua në një hotel luksoz dhe kafeneja, e vendosur në katin e parë, u rikthye plotësisht në lavdinë e saj të mëparshme.

Planet origjinale u gjetën në bodrum, që do të thotë që në kohën që u rihap në 2006, rinovuesit e kishin rikrijuar atë pothuajse saktësisht.

“Këto janë pikturat origjinale, megjithëse ato janë riparuar,” shpjegon Foldes.

“Është më shumë një zonë turistike tani, kështu që ne nuk kemi shumë konsumatorë hungarezë,” shton Foldes.

Edhe në ditët tona jo më të mira ne, numri i darkave shkon rreth 1.300 ”.

Ndërsa klientela mund të jetë pak më ndryshe tani, njerëzit që vijnë këtu janë tërhequr për të njëjtën arsye që ata shkrimtarë hungarezë kanë qënë në 1894.

“Mbetet kafeneja më e bukur në botë”, thotë Foldes

Burimi: CNN

M.P / Dosja.al

Shto Koment