Bota

Hidhen në det nga kontrabandues njerëzish, humbin jetën 20 emigrantë nga Afrika

Drejtori Rajonal i Organizatës Ndërkombëtare të Migracionit (IOM), Muhammed Abdiker tha se ata u mbytën në plazhin Obock të Xhibutit.
Featured image of article: Hidhen në det nga kontrabandues njerëzish, humbin jetën 20 emigrantë nga Afrika Foto Ilustruese

JEMEN- 80 persona janë hedhur në det ditën e sotme në gjirin e Xhibutit në Jemen. Dunya shkuan se emigrantët janë hedhur nga kontrabanduesit e njërzve. Nga 80 personat e hedhur të paktën 20 kanë humbur jetën.

Drejtori Rajonal i Organizatës Ndërkombëtare të Migracionit (IOM), Muhammed Abdiker tha se ata u mbytën në plazhin Obock të Xhibutit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Duke kujtuar se mijëra afrikanë të rinj po përpiqen të kalojnë në Jemen për të arritur në vendet e Gjirit, Abdiker deklaroi se kjo është tragjedia e tretë e ngjashme në 6 muajt e fundit dhe se më shumë se 70 njerëz kanë vdekur deri më tani. Kontrabandistët e njerëzve, të cilët kanë frikë nga rojet e sigurisë, ndonjëherë hedhin emigrantë në det për të shpëtuar herë pas here.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment