KRYESORET
Sport

Hetimet ndaj FSHF-së, Braçe: Kryebashkiakët më thonë se do rizgjedhin Armand Dukën

23 Janar 2022, 19:13 Nga DOSJA
Hetimet ndaj FSHF-së, Braçe: Kryebashkiakët më thonë

TIRANË – Ish-zv/kryeministri Erion Braçe sulmoi në rrjetet sociale presidentin e Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka. Në një video të postuar në profilin e tij në Facebook, deputeti socialist akuzon kreun e futbollit shqiptar se ka abuzuar me fondet për futbollin e fëmijëve dhe të rinjve, paracaktimin e fateve të kampionatit dhe shkatërrimin e futbollit në disa qytete të Shqipërisë.

Braçe fajëson Dukën për krizën e rëndë që po kalojnë në futboll qytetet e Vlorës, Fierit, Gjirokastrës, Lushnjes dhe Beratit.

Teksa po afrojnë zgjedhjet e 2 marsit për presidentin e ri të FSHF, Braçe tregon se kryebashkiakë të ndryshëm, anëtarë të Asamblesë së Përgjithshme të FSHF i kanë treguar se po aktivizohen për të rizgjedhur Armand Dukën sërish në krye të futbollit shqiptar.

Në fund, ish-zv/kryeministri kërkon që të mos i jepet më mundësia Armand Dukës për të drejtuar sërish FSHF.


POSTIMI I ERION BRAÇES:

Armando Duka po kërkon mandatin e gjashtë. Një tregtar që nuk ka asnjë lidhje me futbollin u ka marrë miliona fëmijëve dhe të rinjve që kanë futbollin në zemër. 20 vite janë një jetë, mund ta kishte masivizuar futbollin dhe në cilësi edhe përfitues. Në një cikël të dytë mund ta kishte rishpikur, reformuar, masivizuar akoma më shumë dhe në cilësi e përfituar përfundimisht. Nuk e bëri, bëri futbollin e tij të pistë, të dhunshëm të padrejtë e të pandershëm as konkurues. E bëri një biznes të vogël bastesh, ku gjithçka është fiksuar dhe e paravendosur. Nuk ka garë, ka veto të tij se kush fiton kampionatin, kush fiton kupën, kush kap Europën, kush merr paratë, kush del nga kategoria, kush bie nga Superliga. Gjithçka vendoset prej tij.

Shuajti futbollin në Lushnje, në “Roza Haxhiu”, të atyre që i dhanë tonin futbollit, Fugës, Gogonit, etj., çobanit, Gjylës. Shuajti futbollin e Fierit Majacit të madh, etj. Shuajti futbollin në Berat të gjithë Arbërve nga Arbeni e Klodiani, Ziut, Bakarit, Matrapazit, Kliton Bozgos. Shuajti futbollin e Gjirokastrës. Shuajti futbollin e Flamurtarit të Mexhit Haxhiut, Birçes, Saraçit, Memushit, Iliadhit, Petros, Xhafës, Mukës, etj. E kuptoni se çfarë ka bërë? është një pyetje që i drejtohet çdo qytetari që rron me pasionin e futbollit. Gjithë kryetarët e bashkive në qytete po më thonë se janë përfshirë në një garë të ethshme për të rizgjedhur Armando Dukën. E kuptoni se çfarë keni bërë apo jo? Keni paguar miliona euro për të financuar Armando Dukën dhe si shpagim keni marrë shuarjen e futbollit nga qytetet tuaja.

Një superligë e vogël, ka shuar futbolin nga gjysma e Shqipërisë sepse kështu e kontrollon Armand Duka që e fikson në funksion të parave që duhen nxjerrë nga ana e tij. Ndaj stop dhe boll. Nuk ka më para për futbollin e Armand Dukës, po ka para për futbollin e fëmijëve.

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj po përgatit një ekip avokatësh që do të padisin presidentin e FSHF-së Armand Duka për korrupsion, pastrim parash, etj në 20 vitet e fundit. Kjo dosje voluminoze do t’u dërgohet agjencive kombëtare dhe ndërkombëtare: BI, DEA, NCA, Scotland Yard, SPAK, Prokurorisë së Tiranës, Krimit Ekonomik, Agjencisë së Pastrimit të Parave, AMA, Hetimit Tatimor, AKU, si dhe mbasadave Amerikane e Britanike në Tiranë. Veliaj po ushtron funksion si aksioner i Klubit të Futbollit Tirana.

Sot, FSHF reagoi për lëvizjet e kryebashkiakut Veliaj duke pretenduar se ky i fundit do të krijojë tension në garën për president të FSHF-së dhe përbën kërcënim për sportin. FSHF shton se Veliaj po ndërhyn në mënyrë të paligjshme në një proces që i takon futbollit shqiptar.

LEXO DHE KËTË:

Hetimi për Dukën, FSHF: Veliaj do të krijojë tension në garë, kërcënim për sportin

Korrupsion në FSHF! Bashkia e Tiranës kërkon hetim ndërkombëtar për Armando Dukën

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?