LIVE UPDATES
Aktualitet

Helmimi masiv në Krujë! Mbi 370 pacientë në spital, Ujësjellësi: Ndodhi nga shiu!

26 Tetor 2021, 07:18 Nga DOSJA
Helmimi masiv në Krujë! Mbi 370 pacientë në spital,

KRUJË– 370 qytetarë, mes tyre edhe fëmijë, kanë shkuar për mjekim në spitalin e Krujës që nga mëngjesi i së dielës deri më sot. Të shtruar në spital, me diarre, të vjella dhe simptoma të tjera helmimi janë 30 pacientë por sipas drejtoreshës së spitalit të Krujës, Yllka Sheta, situata është nën krontroll. Në spital sot ka shkuar edhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila është shprehur se hetimet nga Inspektorati Shtetëror i Shëndetit kanë nisur dhe brenda 24-72 orëve do të dalë raporti i plotë. E pyetur nga mediat lidhur me ujësjellësin që përuroi për fushatë vetë kryeministri Edi Rama, Manastirliu bëri ç’mos për të evituar pyetjet.

Ndërkohë Ujësjellësi i Krujës ka publikuar analizat paraprake, ku dyshohet se reshjet e dendura të shiut ditën e shtunë pasdite dhe në orët e para të ditës së dielë kanë sjellë kontaminimin e ujit të pijshëm, ku është konstatuar prezencë e amoniakut mbi normë. Në njoftimin zyrtar thuhet se autorizimi i përdorimit të ujit të pijshëm do të njoftohet nga UKK Krujë dhe Bashkia Krujë, pas çertifikimit të analizave përfundimtare nga ISHP të pikave fundore të shpërndarjes në të gjitha zonat e qytetit të Krujës.

Brenda spitalit pacientët ankohen për simptomat e tyre, duke pohuar se të njëjtën situatë kanë përjetuar edhe 3 muaj më parë, me po të njëjtat simptoma helmimi. Nga ana tjetër përveç ISHSH-së, inspektorët e të cilës i kanë kërkuar llogari ujësjellësit të Krujës se përse nuk kanë njoftuar që të dielën, kanë nisur hetimet edhe nga Prokuroria.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar përmes një statusi në rrjete sociale Presidenti Ilir Meta duke kërkuar zbardhjes së plotë të ngjarjes, po ashtu të pranishëm në zonë janë edhe deputetët e opozitës. Ndërsa kryeministri Edi Rama hesht. Edhe pse ishte vetë ai që pak muaj më parë bëri një super-spektakël mediatik në përurimin e ujësjellësit të zonës.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Helmimi i qytetarëve në Krujë, Kosova ndihmë Shqipërisë: Si vëllai për vëllain

Helmimi masiv në Krujë, dalin analizat: Reshjet e dendura helmuan ujin

Helmimi në Krujë, Duma publikon videon e Ramës: Kush luan me ujin, luan me jetën

Situatë alarmante! Qytetarët e Krujës nuk kanë asnjë pikë ujë të pijshëm

Helmimi nga stalla? Dyshohet se ujërat e ndotur hynë në tubacionet e ujësjellësit

Helmimi masiv në Krujë, deputetet e PD: Prokuroria të hetojë shpejt!

Helmimi në Krujë/ PAMJET e ujësjellësit, nuk ka roje dhe kamera

Helmimi masiv në Krujë/ Banori i shqetësuar: S’flasin se kanë frikë partinë!

Helmimi, deputetja demokrate e Krujës: Kam djalin dhe motrën këtu!

Helmimi në Krujë, banori: Nuk flasin se kanë frikë partinë

Ndërprerja e furnizimit pas helmimit masiv, Prefekti Nasto: Do shpërndajmë falas

VD-E përuroi Rama! Manastirliu ikën ‘me vrap’ kur pyetet për ujësjellësin e Krujës

Helmimi në Krujë, Manastirliu: Ka nisur hetimi (Eviton pyetjet për ujësjellësin)

Helmimi i banorëve të Krujës, Meta: Situatë alarmante, të gjendet shkaku

Helmimi në Krujë, qytetari: Kam pirë ujë nga çezma

Helmimi nga uji, drejtoresha e spitalit: Kanë marrë shërbim 320 qytetarë

(a.b.k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet helmohen qytetaret e krujes kruje helmohen qytetaret e krujes kruje

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve