Bota

Helmimi i kritikut të Putin/ Rusia reagon ashpër ndaj Ambasadorit gjerman: E përdorët Alexei Navalny për të diskredituar vendin tonë në…nivel ndërkombëtar

Në të njëjtën deklaratë thuhet se është e qartë që Berlini përdori situatën me sëmundjen e Navalny dhe shtrimin në spital si një rast “për të diskredituar vendin tonë në nivelin ndërkombëtar”, shkruajnë mediat e huaja. 
Featured image of article: Helmimi i kritikut të Putin/ Rusia reagon ashpër ndaj Ambasadorit gjerman: E përdorët Alexei Navalny për të diskredituar vendin tonë në…nivel ndërkombëtar Alexei Navalny

RUSI– Ministria e Jashtme ruse ka reaguar ashpër ndaj ambasadorit gjerman në Rusi, Gez Andreas von Gair lidhur me akuzat e qeverisë gjermane kundër Rusisë në lidhje me çështjen e helmimit të kritikut të Putin, Alexei Navalny.

Në një deklaratë thuhet se është e qartë që Berlini përdori situatën me sëmundjen e Navalny dhe shtrimin në spital si një rast “për të diskredituar vendin tonë në nivelin ndërkombëtar”, shkruajnë mediat e huaja

Në të njëjtën kohë, deklarata thekson se qëndrimi i Berlinit për të mos iu përgjigjur kërkesës së bërë nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm rus duke kërkuar të informohet për gjendjen e Navalny, bazuar në të gjitha të dhënat përkatëse mjekësore, do të konsiderohet si një refuzim për të rivendosur të vërtetën, si pjesë e një hetimi objektiv dhe si provokime që paraqesin rreziqe për marrëdhëniet dypalëshe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në përfundim deklarata nga Ministria e Jashtme Ruse thotë se e gjithë përgjegjësia për veprimet e Gjermanisë në lidhje me situatën e Navalny qëndron te Gjermania dhe aleatët e saj në NATO dhe BE.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment