Aktualitet

“Hë mo si dukesh”/ Dalin PAMJET nga spitalet Covid, si po komunikojnë me tabletë pacientët e infektuar, shohin familjarët dhe dëgjojnë zërin e tyre

VIDEO
Tabletat mbahen në duart e mjekëve dhe me anë të video-telefonatave, flasin me familjarët, në mungesë të vizitave. “O hë mo si dukesh, marshallah je, hë se më mirë do bëhesh more, mirë je po he,”- dëgjohet ndër të tjera në bisedat e tyre.
Featured image of article: “Hë mo si dukesh”/ Dalin PAMJET nga spitalet Covid, si po komunikojnë me tabletë pacientët e infektuar, shohin familjarët dhe dëgjojnë zërin e tyre Foto nga videoja

TIRANË– Ministrja Ogerta Manastirliu ka publikuar një video ku tregon se si pacientët e infektuar me Covid-19 komunikojnë me familjarët e tyre. Siç shihet dhe në pamjet e publikuara nga Manastirliu, pacientët, përmes tabletave komunikojnë me të afërmit e tyre.

Tabletat mbahen në duart e mjekëve dhe me anë të video-telefonatave, flasin me familjarët, në mungesë të vizitave. “O hë mo si dukesh, marshallah je, hë se më mirë do bëhesh more, mirë je po he,”- dëgjohet ndër të tjera në bisedat e tyre.

Statusi i plotë i Ministres Manastirliu: Në situatën e pandemisë në gjithë spitalet Covid, stafet mjekësore veç dedikimit dhe kujdesit profesional për pacientët, janë kujdesur në çdo moment, që të komunikojnë me familjarët për t’i informuar për gjendjen shëndetësore të pacientëve që ndjekin, për çdo pëmirësim apo shqetësim në lidhje me gjendjen shëndetësore të tyre. Veç terapive të mjekimit dhe ndjekjes së gjendjes klinike për çdo pacient, po kujdesemi dhe për mbështetjen emocionale dhe sociale të pacientëve nëpërmjet vendosjes të komunikimit të tyre direkt me familjarët. Kemi vendosur dhe mënyrë tjetër komunikimi, përmes tabletave të posaçme për video-telefonata, për t’ju dhënë zemër dhe mbështetje pacientëve të shtruar në spital me #covid19, nga familjarët e tyre, që presin me padurim të komunikojnë me të afërmit dhe t’i përcjellin dashurinë dhe mbështetjen në këto momente. #KujdesemiMe❤

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bilanci i Covid-19 në Shqipëri sa vjen e rëndohet. Në 24 orët e fundit ndërruan jetë 16 persona dhe u identifikuan 840 raste të reja. Në total, numri i jetëve të fundit ka shkuar në 905, ndërsa 20 mijë e 466 persona janë të infektuar aktivë. Nga ana tjetër, 21 mijë e 617 qytetarë e kanë fituar betejën me këtë virus të tmerrshëm.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment