Rajoni

Haxhi Avdyli kërkon arrestimin e Ramush dhe Nasin Haradinajt: Sistemi i drejtësisë në Kosovë thua është inekzistent

Në një postim që ka bërë në rrejtin social Twitter, ai është shprehur se sistëmi i drejtësisë kosovare nuk ekziston.
Featured image of article: Haxhi Avdyli kërkon arrestimin e Ramush dhe Nasin Haradinajt: Sistemi i drejtësisë në Kosovë thua është inekzistent Haxhi Avdyli

KOSOVË- Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli ka reguar për privatizimet e tokave shtetërore më çmime nga 1 deri në 3 euro. Në një postim që ka bërë në rrejtin social Twitter, ai është shprehur se sistëmi i drejtësisë kosovare nuk ekziston. Avdyli gjthashtu tha se nëse do të ekzistonte drejtësia në Kosovë do të  kishte konfiskime dhe arrestime.

 “Sistemi i drejtësisë në Ks thua është inekzistent. Po te egzistonte sot do kishte arrestime për privatizimet e tokave prej 1 deri ne 3 Euro, dhe normalisht konfiskime”, ka shkruar Avdyli.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këtë postim Haxhiu e ka bërë për Ramush Haradinaj pasi në vitin 2019 ai ka deklaruar se ka blerë 200 hektarë tokë në 2009 për 75 mijë euro, që i bie 3 euro e 75 cent. Gjithashtu edhe kushuriri i Ramushit, Nasim Haradinaj i cili ka blerë 220 hektarë tokë në 2004.

Ndërsa Blerim Rexha, i cili ka qenë kryesues i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit  është shprehur se ka dhënë dorëheqjen nga posti vetëm për shitjet e lira që i janë bërë tokës kosovare

 “Pesë mijë arë tokë janë shitur nga një euro arë. E kam kundërshtuar këtë proces të privatizimit me këtë çmim mjaft të ulët. Ndërsa, në bord anëtarët me thoshin, ‘po të dhimbset toka e Kosovës?’. Andaj, kjo ka qenë një ndër arsyet e dorëheqjes”, tha Rexha.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment