Rajoni

Hashim Thaçi deklaratë të fortë: Jap dorëheqje nëse më kërkohet nga Gjykata Kushtetuese

Thaçi u shpreh se nëse Gjykata Kushtetuese vendosë në favor të Lëvizjes Vetëvendosje, ai do të mbajë përgjegjësi për dorëzimin e dekretit për mandatimin e Hotit.
Featured image of article: Hashim Thaçi deklaratë të fortë: Jap dorëheqje nëse më kërkohet nga Gjykata Kushtetuese Hashim Thaçi, President i Kosovës

TIRANË- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë mbrëmë një deklaratë të fortë, pasi tha se nëse ia kërkon Gjykata Kushtetuese ai është gati që të japë dorëheqjen. Thaçi u shpreh se nëse Gjykata Kushtetuese vendosë në favor të Lëvizjes Vetëvendosje, ai do të mbajë përgjegjësi për dorëzimin e dekretit për mandatimin e Hotit.

Unë do ta respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese, të gjitha partitë politike duhet ta respektojnë, shoqëria duhet ta respektoj dhe duket të mësohemi t’i respektojmë vendimet edhe kur nuk na pëlqejnë. Me besim të plotë dhe të rekomandimeve të të gjithë këshilltarëve kam vepruar në këtë drejtim, mendoj që kam të drejtë, por Gjykata Kushtetuese është ajo që e jep verdiktin, jo unë askush tjetër. Nga ana ime çfarë do që të jetë vendimi do të jetë i respektuar. Unë mbajë përgjegjësi të plotë me vendimin që mund të nxirret nga Gjykata Kushtetuese dhe i marr përsipër”, u shpreh Thaçi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Presidenti më tej u shpreh se  është i gatshëm të marrë përsipër pasojat siç dhe të marrë përsipër përgjegjësitë me dekretimin e Hotit, jam i gatshëm t’i marrë përgjegjësitë e vendimmarrjes nga Gjykata Kushtetuese.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment