Kulture

Harta ruse e Shqipërisë së viteve 1881, bën xhiron e rrrjetit mes reagimeve të shumta

Pjesa që harta përcakton si shqiptare përkon me trojet që i janë shkëputur vendit në periudha të ndryshme.
Featured image of article: Harta ruse e Shqipërisë së viteve 1881, bën xhiron e rrrjetit mes reagimeve të shumta

TIRANË- Një hartë ruse e Shqipërisë së viteve 1881, ka bërë xhiron në internet kohët e fundit, si dhe ka ngritur polemika dhe reagime të shumta nga shqiptarë e jo vetëm.

Pjesa që harta përcakton si shqiptare, përkon me trojet që i janë shkëputur vendit në periudha të ndryshme.

Shumë njerëz kanë reaguar duke thënë se kjo është harta e vërtetë e Shqipërisë së madhe, e ndërkohë të tjerë njerëz kanë shkruar se kjo hartë nuk është aspak e saktë por edhe nëse do të ishte, Rusia nuk ka asnjë interes në publikimin e kësaj harte.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vitet 1881, Shqipëria ishte ende nën pushtimin e ushtrisë Osmane.

Harta ruse e vitit 1881, pjesët e kuqe janë territoret e Shqiperisë

Burimi: Histori Shqiptare

E.C/Dosja.al

Shto Koment