Rajoni

Haradinaj kundër Albin Kurtit: Nuk e shpërndan dot Kuvendin, s’ke shumicën

Haradinaj tha se Kurti e ka humbur shumicë dhe tani nuk mund të bëjë asgjë.
Featured image of article: Haradinaj kundër Albin Kurtit: Nuk e shpërndan dot Kuvendin, s’ke shumicën Ramush Haradinaj, ish-kryeministër i Kosovës

TIRANË- Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur sot për krizën politike në Kosovë, por dhe për situatën e krijuar nga COVID-19. Në një lidhje direkte me emisionin “Open” në Top Channel, Haradinaj tha se Kurti e ka humbur shumicë dhe tani nuk mund të bëjë asgjë.

Ish-kryeministri shtoi se Kurti nuk mund të shpërbëjë Kuvendin dhe të dërgojë vendin në zgjedhje të parakoshme, pasi të gjithë janë kundë tij

Albin Kurti është rrëzu nga aleati i vet dhe mocioni i mosbesimit u përkrah nga opozita. Albin Kurti nuk mund të qëndrojë në qeveri sepse është pakicë. Parlamenti i Kosovës nuk kërkon të shpërbëhe. 2/3 e parlamentit nuk kërkon të shkojë në zgjedhje, kështu që Kurti nuk mund ta çojë vendin në zgjedhje të parakohsme”, ishte kjo pjesë nga deklarata e Haradinajt.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më tej ai tha se partia e tij do bashkohet në qeveri me LDK-në, por ai nuk do pranojë që të ketë post në qeveri.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment