Aktualitet

“Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, vendim historik”/ Ursula Von der Leyen: Janë pjesë e Evropës jo një ndalesë në…

Ursula Von der Leyen ka deklaruar se hapja e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ishte një vendim historik.
Featured image of article: “Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, vendim historik”/ Ursula Von der Leyen: Janë pjesë e Evropës jo një ndalesë në… Ursula Von der Leyen

TIRANË– Ambasadori i Bashkimit Evropian në vendin tonë Luigi Soreca përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter ka publikuar fjalën e presidentes së Këshillit Europian, Ursula Von der Leyen. Kjo e fundit ka deklaruar se hapja e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ishte një vendim historik.

Më tej Von der Layen tha se vendet e Ballkanit Perëndimor janë pjesë e Evropës dhe jo një ndalesë në Rrugën e Mëndafshit.

Postimi Luigi Sorecës në Twitter

“Hapja e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ishte një vendim historik. E ardhmja e rajonit qëndron në Bashkimin Europian. Ne ndajmë të njëjtën histori, të njëjtin fat, Ballkanit Perëndimor janë pjesë e Evropës jo një ndalesë në Rrugën e Mëndafshit.”- ka deklaruar Von der Leyen.

Deklaratës së Presidentes së KiE-së i bashkohet edhe komisioneri për zgjerim, Oliver Varhelyi, i cili thotë se Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës, por Varhelyi nuk ka përmendur në këtë rast as Tiranën as Shkupin teksa ka folur për të ardhmen e Ballkanit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE. Ne ndajmë të njëjtën histori, të njëjtin fat. Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës, jo vetëm një ndalesë në Rrugën e Mëndafshit.”– është shprehur Varhelyi.

Burimi: europeanwesternbalkans

A.C/Dosja.al

Shto Koment