Bota

Më shumë se 7 muaj e mbyllur! Hapet xhamia në Mekë, besimtarët myslimanë u lejohet të falen brenda në Qabe

Ndërkohë ditën e sotme autoritet kanë lajmëruar se është lejuar falja e namazit të mëngjesit brenda në Qabe.
Featured image of article: Më shumë se 7 muaj e mbyllur! Hapet xhamia në Mekë, besimtarët myslimanë u lejohet të falen brenda në Qabe Xhamia në Mekë

ARABIA SAUDITE– Në muajin mars për shkak të përhapjes së Covid-19 u ndalua hyjrja për në xhaminë e Mekës. Qabeja nuk u hap për vizitorët as gjatë muajit të Ramazanit.

Ndërkohë ditën e sotme autoritet kanë lajmëruar se është lejuar falja e namazit të mëngjesit brenda në Qabe. Gjithashtu, institucionet saudite kanë postuar foto ku shfaqen besimtarë duke u falur, të cilët rikthehen në vendin e shenjtë pas 7 muajsh.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa muslimanët e tjerë jashtë Mekës do të mund t’i kthehen riteve fetare në fillim të nëntorit, kohë që mendohet se do të sjellë hapjen e xhamive të Mekës dhe Medinës.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment