AktualitetPolitike

Hapet spitali rajonal për COVID në Elbasan, Manastirliu: Janë gati 81 shtretër, infrastrukturë dhe pajisje të nevojshme

VIDEO
Manastirliu deklaroi se ne spital janë gati 81 shtretër për pacientët që janë të prekur nga koronavirusi.
Featured image of article: Hapet spitali rajonal për COVID në Elbasan, Manastirliu: Janë gati 81 shtretër, infrastrukturë dhe pajisje të nevojshme Ogerta Manastirliu

ELBASAN– Ditën e sotme është hapur spitali rajonal për Covid në Elbasan. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ishte e pranishme në ambientet e spitalit prej nga u shpreh se mjekët janë në gatishmëri të nevojave të pacentëve.

Më tej ajo bëri të ditur se janë gati 81 shtretër për pacientët që janë të prekur nga koronavirusi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al


“Edhe pse situata në 4 spitalet Covid paraqitet e qëndrueshme, ne ashtu sic kemi thënë nuk kemi ndalur punën për përgatitjen e spitaleve rajonale sipas skenarëve të strategjisë vjeshtë dimër. Janë tre pavionë për tu përfshire në funksion të mbështetjes së qytetarëve që do të kenë nevojë për tu trajtuar në spitalet rajonale. Janë 81 shtretër që kanë infrastrukturën e nevojshme në funksion të standardeve që ne kemi vendosur për spitalet rajonale. Jemi duke e përballuar këtë situatë nëpërmjet investimeve që kemi bërë në sistemin shëndetësor. Do të jenë 5 spitale rajonalë që do të vendosen në dispozicion, janë 600 shtretër të vendosur në dispozicion të pacientëve me covid. Ne kemi duke e përballuar këtë situatë. Jemi në një situatë të qëndrueshme. Ende nuk kemi një ezaurim të kapaciteteve, por ashtu sikurse kemi thënë që nëse do të kemi rritje të rasteve do të hapim spitalet rajonale”, tha Manastirliu.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment