Bota

Hamas lëshon raketën me rrezen më të gjatë veprimi drejt rajonit Hevel Eilot

Një zëdhënës pretendoi se "Ayyash 250" kishte një distancë prej 250 km (155 milje) dhe ishte nisur drejt Aeroportit Ramon pranë qytetit të Eilat të Detit të Kuq.
Featured image of article: Hamas lëshon raketën me rrezen më të gjatë veprimi drejt rajonit Hevel Eilot Pamje nga Izraeli

IZRAEL– Krahu ushtarak i Hamasit, Brigadat Izz al-Din al-Qassam, ka lëshuar pamjet e një lloji të ri të raketave që tha se u qëllua në Izraelin jugor më herët sot.

Një zëdhënës pretendoi se “Ayyash 250” kishte një distancë prej 250 km (155 milje) dhe ishte nisur drejt Aeroportit Ramon pranë qytetit të Eilat të Detit të Kuq.

Pretendimet nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur, por raporton Times of Israel se një raketë e shkrepur nga Gaza udhëtoi 250 km në territorin izraelit dhe ra në rajonin Hevel Eilot, në veri të Eilat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gazeta thotë se mund të jetë predha me rreze më të gjatë që Hamas ka qëlluar ndonjëherë në Izrael.

(d.a/dosja.al)


Lajmi kryesor/ Zjarr dhe furi/ Izraeli nis luftën me Palestinës, Hamasi: ‘NE JEMI GATI’ për konflikt dhe trazira, numri i viktimave shkon në 83

Shto Koment