Dikur

Hakeri publikon 441 foto nga bombardimet e NATO në Serbi: I kam marrë nga serverat e SHBA

Sipas Djenadija këto foto nuk janë publikuar kurrë më parë dhe  se ka ndërhyrë në serverin e vjetër të administratës amerikane derisa ishte duke u bërë bartja e të dhënave në serverin e ri, dhe deklaron se fotografitë janë të një cilësie shumë të lartë.
Featured image of article: Hakeri publikon 441 foto nga bombardimet e NATO në Serbi: I kam marrë nga serverat e SHBA Ndërhyrja e NATO-s

SERBI- Një haker i njohur, Neven Djenadija, ka postuar në Facebook një album me fotografi nga bombardimet e NATO-s në vitin 1999. Ai pretendon se ka hyrë në sistemin e ministrisë së Mbrojtjes së SHBA dhe ka marrë qindra foto nga bombardimet e NATO-së ndaj Serbisë.

“Ka rreth 440 foto në këtë album që kam shkarkuar për disa ditë nga serveri “backup” i faqes së vjetër të ministrisë së mbrojtjes të SHBA. Aktualisht është në proces të kalimit nga vendi i vjetër në një faqe të re dhe unë besoj se i vjetri së shpejti do të jetë tërësisht i padisponueshëm. Të gjitha fotografitë janë bërë në një vend dhe janë rezolutë tepër të lartë”, shkruan ai.


Sipas Djenadija këto foto nuk janë publikuar kurrë më parë dhe  se ka ndërhyrë në serverin e vjetër të administratës amerikane derisa ishte duke u bërë bartja e të dhënave në serverin e ri, dhe deklaron se fotografitë janë të një cilësie shumë të lartë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Fotografitë janë me përshkrime origjinale në gjuhën angleze, si dhe emrat më të rëndësishëm të disa individëve në fotografitë dhe fotografët e tyre. Disa nga këto foto kam pasur rastin të shoh, por unë shoh shumicën e tyre për herë të parë dhe ata i tregojnë të gjithë me të vërtetë shumë. Kur them shumë, mendoj para çdo gjëje në anën e kundërt të lente që pastaj bombardoi bomba serbe, dhe sot ajo nuk e drejton atë, por lufta speciale që është drejtuar që nga përfundimi i bombardimeve dhe ende nuk ka përfunduar”, shton hakeri serb.

Në foto shfaqen edhe qyteti i Fieri dhe aeroporti i Rinasit, ku ky i funidt ishte kthyer në një nga bazat kryesore të natës në atë kohë.

(A.B. Dosja.al)

Një Koment në “Hakeri publikon 441 foto nga bombardimet e NATO në Serbi: I kam marrë nga serverat e SHBA

  1. o Neven Leshi thuaj ore trangull te verteten ,jane dhurata te sherbimit sekret rus,dhe mos na shit pordhe sikur i ke kapur e zbuluar ti tek serverat amerikane.Ne i themi pordhe me rigon ketyre.

Shto Koment