Politike

Hajdari: Qeveria furnizon me para 12 persona, 110 milionë i shkojnë drejtpërdrejtë atyre

VIDEO
Në deklaratën e saj Hajdari akuzoi qeverinë se po jep para disa personave të veçantë dhe nuk po ndihmon popullin apo bizneset për të kaluar krizën e pandemisë.
Featured image of article: Hajdari: Qeveria furnizon me para 12 persona, 110 milionë i shkojnë drejtpërdrejtë atyre Rudina Hajdari

TIRANË– Deputetja Rudina Hajdari u ndal sot tek tema për buxhetin për të cilin tha se qeveria nuk po i ndihmon qytetarët. Në deklaratën e saj Hajdari akuzoi qeverinë se po jep para disa personave të veçantë dhe nuk po ndihmon popullin apo bizneset për të kaluar krizën e pandemisë.

‘110 milionë euro do ti shkojnë vetëm 12 vetave që kjo qeveri ka vendosur ti furnizoje me para. Kanë qënë 400 milionë euro për të ndihmuar qytetarët, për të ndidhmur bizneset e vogla. Po cfare bëri qeveria me 400 milionë euro të dhëna nga miqtë tanë. Ku shkuan të tjerat pse nuk u cuan aty ku e kishin destinacionin.’– tha deputetja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fjala e plotë:

‘Dua që sot para jush të flas për buxhetin që do e kalojmë sot. PS pretendon që është një buxhet me politika të majta. Po kujt ia ka shpërndarë taksat politika e majtë? 110 milionë euro, fatura që qeveria do cojë te koncensionarët, 110 milionë euro. Këto lekë që iu janë shpërndarë familjeve janë përdorur për tu mbijetuar, ndërsa atyre koncesionarëce janë përdorur për të shtuar llogaritë e tyre OFSH-ore. 110 milionë euro do ti shkojnë vetëm 12 vetave që kjo qeveri ka vendosur ti furnizoje me para. Kanë qënë 400 milionë euro për të ndihmuar qytetarët, për të ndidhmur bizneset e vogla. Po cfare bëri qeveria me 400 milionë euro të dhëna nga miqtë tanë. Ku shkuan të tjerat pse nuk u cuan aty ku e kishin destinacionin. Janë cuar për të ndihmuar dhe për ti dhënë koncesione atyre që qeveria i ka prioritet, në pronarë që kanë stomakun më të madh. Qeveria sot duhet të kishte bërë të pamundurën. Sot ne po përballemu me pasoja më të mëdha, me pasoja me efekte te familja te bizneset që mund të ishin oërballuar nga ndihma që janë marrë nga miqtë tanë aleatë. Do ishin ndihmuar dhe bizneset, nuk duhet të ishin tall me bizneset. Normalisht këto kredi tregtare nuk u përdorën. Nëse qeveria do rë kishte ndihmuar bizneset, për ti siguruar vendet e ounës shqiptarëve sic kanë bërë serbia dhe maqedonia. 50 mijë njerëz humbën vedin e punës.- u shpreh Hajdari.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment