Bota

Grupi i Shtatë demokracive mblidhet, Rusia dhe Kina mes temave të diskutimit

Ministrat e Jashtëm të shtatë vendeve më të industrializuara në botë po takohen në Londër këtë javë. G7 do të diskutojë mënyrat e përballjes së sfidave nga Kina dhe Rusia, si dhe pandemisë COVID-19 dhe ndryshimit të klimës.
Featured image of article: Grupi i Shtatë demokracive mblidhet, Rusia dhe Kina mes temave të diskutimit G7

LONDRA- Grupi i Shtatë demokracive të pasura janë mbledhur për të diskutuar mënyrat e përballjes së sfidave nga Kina dhe Rusia pa u përpjekur të përmbajë Pekinin ose të përshkallëzojë tensionin me Kremlinin, thanë dy nga diplomatët e tij të lartë. Reuters shkruan se G7 po debaton përgjigje ndaj dy vendeve të mëdha, si dhe pandemisë COVID-19 dhe ndryshimit të klimës.

“Nuk është qëllimi ynë të përpiqemi të mbajmë Kinën ose të mbajmë poshtë Kinën. Perëndimi do të mbronte  rendin e bazuar në rregullat ndërkombëtare nga përpjekjet përmbysëse nga çdo vend, përfshirë Kinën,“- u tha sekretari i shtetit Presidenti i SHBA Joe Biden, Antony Blinken para gazetarëve të hënën përpara takimit.

Rritja ekonomike dhe ushtarake e Kinës gjatë 40 viteve të fundit është parë nga diplomatët dhe investitorët si ngjarjet më të rëndësishme gjeopolitike të kohëve të fundit, së bashku me rënien e vitit 1991 të Bashkimit Sovjetik që i dha fund Luftës së Ftohtë.

Britania do të kërkojë të bie dakord për një veprim vendimtar nga partnerët e G7 për të mbrojtur demokracitë në një kohë kur thotë se ndikimi ekonomik i Kinës dhe aktiviteti malinj rus kërcënojnë t’i minojnë ato.

Presidenca e Mbretërisë së Bashkuar e G7 është një mundësi për të bashkuar shoqëri të hapura, demokratike dhe për të demonstruar unitet në një kohë kur është shumë e nevojshme për të trajtuar sfidat e përbashkëta dhe kërcënimet në rritje,“- tha Sekretari i Jashtëm Britanik Dominic Raab.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për një kohë më të gjatë, ka shqetësime të thella si në Uashington ashtu edhe në kryeqytetet evropiane se si duhet të veprojë Perëndimi si ndaj Pekinit ashtu edhe ndaj Moskës, të cilat argumentojnë që kritikat perëndimore janë të pajustifikuara dhe kundërprodhuese.

“Ne kemi rikonfirmuar mbështetjen tonë të palëkundur për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Ne nuk po kërkojmë të përshkallëzohemi: ne do të preferonim të kishim një marrëdhënie më të qëndrueshme, më të parashikueshme. Dhe nëse Rusia lëviz në atë drejtim, kështu do të bëjmë edhe ne.“- tha Blinken.

Ministrat do të hedhin bazat për udhëtimin e parë të planifikuar të Biden jashtë që nga marrja e detyrës, një samit i G7 në Britani muajin tjetër.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment